mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Opłata za parkowanie w dni wolne już wzbudza sprzeciw

Opłata za parkowanie w dni wolne już wzbudza sprzeciw

Opublikowane w dniu wczorajszym w "Rzeczpospolitej" doniesienia o tym, jakoby samorządy mogły w dowolny niemalże sposób ustalać stawki za parkowanie, spowodowały niemałą burzę medialną. Swój sprzeciw wyraził także Włodzimierz Zientarski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowca.PL.

Wspomniane zmiany w ustawie o drogach publicznych, jeśli wejdą w życie, spowodują, że samorządy będą mogły w bardzo elastyczny sposób kształtować stawki opłat, jak i ustalać dni w których opłaty te będą obowiązywały. Skutkować to może odczuwalnym wzrostem opłat za parkowanie oraz koniecznością ich wnoszenia w dotychczasowo "wolne" dni takie jak weekendy i święta.

Pozostawienie samorządom tak dużej swobody w kształtowaniu polityki dotyczącej płatnego parkowania rodzi obawę o to, czy nie będą nadmiernie wykorzystywały posiadanych uprawnień, "łatając" swoje budżety. Otwartą kwestią pozostaje również sposób zagospodarowania pozyskiwanych w ten sposób pieniędzy. Nie wspomniano bowiem, czy mają one być przeznaczone na rozwój infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Na chwilę obecną nie przedstawiono także żadnych "twardych" danych i wyliczeń uzasadniających konieczność wprowadzenia takich zmian. W opinii Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowca.PL, w aktualnej sytuacji gospodarczej i społecznej proponowane rozwiązania są niekorzystne dla obywateli.

- Zwiększanie restrykcji i obciążeń związanych z użytkowaniem pojazdów nie sprzyja budowie bezpiecznej i przyjaznej wszystkim ludziom motoryzacji - możemy przeczytać na zakończenie wysłanego do mediów oświadczenia.
Tematy w artykule: parkowanie weekend Zientarski

Podobne wiadomości:

Bilans weekendu majowego na drogach

Bilans weekendu majowego na drogach

Aktualności 2016-05-04

Volkswagen pracuje nad parkingiem przyszłości

Volkswagen pracuje nad parkingiem przyszłości

Technika 2015-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport