mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Opłaty za przejazd autostradami dyskryminują małych przewoźników

Opłaty za przejazd autostradami dyskryminują małych przewoźników

Przedsiębiorcy korzystający z aut od 3,5 do 12 ton nie mogą już kupić winiet. To drastycznie podnosi koszty ich działalności. Z kolei firmy, które mają ciężarówki powyżej 12 ton płacą za nie o 30% więcej. Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają już pierwsze wnioski w tej sprawie podaje Gazeta Prawna.

Opłaty za przejazd autostradami dyskryminują małych przewoźników
Dziś tylko dla ciężarówek o masie powyżej 12 ton można kupić winiety na przejazd po drogach krajowych. Są one średnio o 30% droższe niż w 2008 roku. Jednak pozwalają bezpłatnie korzystać z autostrad. Przedsiębiorcy, którzy dysponują autami od 3,5 do 12 ton, nie kupią już winiet. Co prawda nie płacą za przejazd po drogach krajowych, ale są zmuszeni do wnoszenia nie małych opłat za korzystanie z autostrad.

Do biura rzecznika praw obywatelskich wpłynęła już skarga od firmy, której koszty prowadzenia działalności gospodarczej wzrosły ponad przeciętnie. Przewoźnik w ubiegłym roku płacił około 500 zł za przejazd po drogach krajowych i autostradach za cały rok - od jednego pojazdu. Prognoza kosztów w tym roku może go zrujnować - za jeden pojazd będzie musiał zapłacić ponad 17 tys. zł, ponieważ jego samochody poruszają się głównie po autostradach. Biuro RPO czeka na odpowiedzi stowarzyszeń transportowych, które sprawdzają, czy takich przypadków jest dużo.

Takie są skutki nowelizacji rozporządzenia w sprawie opłat za przejazd po drogach krajowych, która obowiązuje od 24 grudnia 2008 r. Jeżeli przedsiębiorca kupił w minionym roku kartę opłaty za pojazd o masie poniżej 12 ton, to zachowuje ona ważność przez okres, na jaki została wydana. Takiego komfortu nie mają jednak ci, którzy nie zdążyli kupić winiety do 24 grudnia 2008 r. - czytamy w Gazecie Prawnej.
Tematy w artykule: autostrady

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Droga S19 - ruszają pierwsze prace
Droga S19 - ruszają pierwsze prace
GDDKiA poinformowała w środę o dużym zainteresowaniu biur projektowych odcinkiem Via Carpatia pomiędzy Lublinem a Lubartowem. Aż 11 firm stanęło jest zainteresowanych opracowaniem koncepcji programowej 24-kilometrowego fragmentu trasy S19.