mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Opony zimowe - czy już czas?

Opony zimowe - czy już czas?

Wprawdzie do zimy jeszcze trochę pozostało, jednak pierwszych oznak tej pory roku możemy spodziewać się znacznie szybciej. Całe szczęście, że coraz mniej kierowców kwestionuje zasadność używania zimowego ogumienia, choć wciąż pozostaje pytanie, kiedy dokonać ich wymiany.

Opony zimowe - czy już czas?
Wizyta na przełomie jesieni i zimy w warsztacie wulkanizacyjnym i związana z tym wymiana kompletu opon z letnich na zimówki powoli wpisuje się w harmonogram niezbędnych czynności, jakie należy wykonać podczas przygotowania naszego samochodu przed zimowymi miesiącami. Niestety, wciąż nie jest jeszcze w tej kwestii w pełni dobrze, co można zobaczyć po zachowaniu niektórych samochodów na drogach przy nagłych opadach śniegu. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego wymiana ogumienia jest niezbędna.

Zimówki różnią się od letnich gum już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim inna jest konstrukcja bieżnika, z szeregiem nacięć (tzw. lamele), które są bardziej agresywne, mają inny kształt i są bardziej głębokie. Wszystko po to, aby lepiej odprowadzać wodę, a także śnieg czy błoto pośniegowe, a tym samym zapewnić autu lepszą przyczepność i bardziej stabilną jazdę zimą. Zaletą opon zimowych jest także unikanie tendencji do buksowania podczas ruszania oraz dużo lepsze hamowanie na wilgotnej i zmrożonej nawierzchni. Według różnych badań droga hamowania w zimowych warunkach skraca się od 30 do 50%, jeśli mamy założone zimowe ogumienie.

Jednak nie sama budowa bieżnika zapewnia lepsze właściwości takiej opony podczas jazdy zimą. Dużą rolę odgrywa tu skład mieszanki użyty do produkcji opony, która jest bardziej miękka w porównaniu do opon letnich. Zapewnia to większą elastyczność opon, dzięki czemu mogą się one "wbić" w ubitą śniegiem nawierzchnię. Ponadto kiedyś mieszanka gumy składała się niemal wyłącznie ze związków węgla, dziś szereg innych specjalnych materiałów wchodzi w jej skład, w tym m.in. związki krzemu. A krzem to nierównomierne zużywanie się opony, powstawanie na jej powierzchni grudek, i wreszcie zwiększona przyczepność. Ponadto mieszanka z zawartością związków krzemu zapewnia większą elastyczność opony, niż gdyby wykonano ją wyłącznie ze związków węgla.

Ciągle też w okresie sezonowej wymiany ogumienia powraca temat opon wielosezonowych, które wciąż przez sporą rzeszę kierowców, zapewne głównie ze względów oszczędnościowych, są używane przez okrągły rok. Większość fachowców jest jednak zgodna co do ogumienia całorocznego. Ich właściwości trakcyjne są gorsze od opon letnich latem i od opon zimowych zimą. Ich uniwersalność sprawdza się w zasadzie wyłącznie w ruchu miejskim, kiedy możemy liczyć na w miarę sprawnie działające służby drogowe. A te jak wiemy, potrafią zostać zaskoczone przez nagłe ataki zimy, i to nawet w samym jej środku. Jeśli natomiast często wyruszamy w długie trasy, zwłaszcza w rejony górskie, jazda na oponach uniwersalnych wiąże się już z bardzo dużym ryzykiem.

Jeśli jesteśmy już przekonani co do słuszności używania zimówek zimą i mamy taki komplet opon na wymianę, wówczas pozostaje pytanie, kiedy dokonać tejże zamiany. Odpowiedź wydaje się być prosta - gdy temperatura na dworze spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a więc gdy opony przeznaczone do jazdy latem tracą swoje właściwości fizyczne. Warto przy tym wspomnieć, iż w oponach przeznaczonych do większych prędkości (powyżej 210 km/h) pogorszenie właściwości następuje już od mniej więcej 10 st. C. Tak więc w takim przypadku na wymianę należy zdecydować się trochę szybciej.

Jednak duża zmienność temperatury w naszych warunkach klimatycznych w ciągu doby, czy w ciągu całego miesiąca powoduje, że nie da się niestety uniknąć sytuacji, że po założeniu opony zimowej przyjdzie nam poruszać się po drogach, gdy za oknem pogoda będzie bardziej zbliżona do lata niż zimy. Można często spotkać się z utartym powiedzeniem, iż wymiany ogumienia dokonujemy dwa razy w roku na święta - Wszystkich Świętych na zimowe oraz Wielkanocne na letnie - jednak jest to oczywiście dość umowna kwestia. Dużo ważniejsza jest rzeczywista pogoda za oknem i musimy tu, niestety, polegać na prognozach pogody serwowanych nam w mediach.

Mimo wszystko warto pamiętać - zdecydowanie lepiej jest jeździć na zimowych oponach, gdy mamy wysokie temperatury, niż na letnich, gdy za oknem mróz i śnieg na drogach. Pamiętajmy bowiem o tym, iż skład zimowej opony zapewnia jej niezłe właściwości nawet do +20 st. C. Oczywiście należy się liczyć z jej szybszym się ścieraniem, czyli krótszą żywotnością oraz z tendencją do pod lub nadsterowności na szybko pokonywanych zakrętach. W drugim przypadku, o ryzyku poruszania się po drogach, gdy na kołach wciąż jeszcze letnie opony, nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać.
Tematy w artykule: opony opony zimowe

Podobne wiadomości:

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Na białą pogodę - test opon zimowych

auto motor i sport 0000-00-00

Zimówki sezonu 2008/2009. Chociaż przychodzi co roku, co roku zaskakuje - zima. Na jakich oponach najlepiej stawić jej czoło? W wielkim porównaniu produkty dziesięciu marek, o rozmiarze 225/55 16 H.

Komentuj:

~JUREK Tucson 2009-01-10

Proponuje ,w terenie ,placu pocwiczyc 1.bez zimowek i z 2. z oponami przystosowanymi do jazdy zima aura obecnie korzystna do testu. Niedowiarkow nigdy nie brakuje. Ciekawe ilu kierowcow w dniu 10.01.2009 na ul Glogowskiej mialo na obreczach nieodpowiednie opony. Moze statystyka policji pokaze to. Z ponurej gololedzi szos pozdrawiam z zimowkami GOOD

~jurek 2008-12-31

Goraco polecam na zimowa aure odpowiednie zimowki,poruszam sie na drogach od 1966 roku obecnie Tucsonem ,pozdrawiam noworocznie

~e 2008-12-12

A którzy z tych powyżej - poniżej stracili umiar? :))

~jurek 2008-11-20

goraco polecam zimowki,piszacy powyzej stracili zdrowy umiar

~robin 2008-11-06

zgadzam sie z "q" :) tez kiedyś mi się wydawało, ze zimówki to kit ;) ale jakoś sie tak złożyło, że kupiłem i założyłem kilka lat temu :D niebo a ziemia :) wiec "u" - nie zgrywaj chojraka ;) bo pomimo tego, że w polsce zimy są lekkie - to nie znasz dnia ani godziny, kiedy spadnie śnieg ;) bo na lodzie to i tak tylko łańcuchy albo kolce ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.