Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Orlen przejął Unipetrol

Orlen przejął Unipetrol

Wczoraj, po przekazaniu czeskiemu rządowi środków finansowych należnych za akcje Unipetrol i rejestracji tych akcji na rachunku papierów wartościowych, PKN Orlen stał się większościowym akcjonariuszem holdingu Unipetrol.

Nabycie 62,99% akcji Unipetrolu nastąpiło na podstawie umowy zawartej przez PKN Orlen w dniu 4 czerwca 2004 r. z Funduszem Majątku Narodowego Republiki Czeskiej. W zamian za akcje płocki koncern zapłacił 11,3 mld czeskich koron. PKN Orlen nabył też 9,76% udziałów w spółce Spolana (1 mln CZK) oraz wierzytelności w stosunku do spółek należących do Grupy Unipetrol (1,7 mld CZK).

Transakcja ta wzmocni z pewnością pozycję PKN Orlen jako jednej z wiodących firm przerobu ropy naftowej w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Przejęcie kontroli korporacyjnej nad czeskim koncernem przewidziane jest na początek czerwca bieżącego roku. Został już przygotowany szczegółowy plan pierwszych 100 dni integracji firm. W III kwartale br., zaprezentowany zostanie model finansowy Unipetrolu wraz ze szczegółowym operacyjnym i finansowym planem integracji.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota na targach Paryż Motor Show
Toyota na targach Paryż Motor Show
Toyota szykuje trzy premiery na zbliżające się targi motoryzacyjne Paryż Motor Show. Na stoisku japońskiego producenta najważniejszym modelem będzie nowy crossover C-HR. Poza tym zobaczymy hybrydę plug-in oraz koncepcyjne auto z napędem wodorowym.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj