mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Orlen przejął Unipetrol

Orlen przejął Unipetrol

Wczoraj, po przekazaniu czeskiemu rządowi środków finansowych należnych za akcje Unipetrol i rejestracji tych akcji na rachunku papierów wartościowych, PKN Orlen stał się większościowym akcjonariuszem holdingu Unipetrol.

Nabycie 62,99% akcji Unipetrolu nastąpiło na podstawie umowy zawartej przez PKN Orlen w dniu 4 czerwca 2004 r. z Funduszem Majątku Narodowego Republiki Czeskiej. W zamian za akcje płocki koncern zapłacił 11,3 mld czeskich koron. PKN Orlen nabył też 9,76% udziałów w spółce Spolana (1 mln CZK) oraz wierzytelności w stosunku do spółek należących do Grupy Unipetrol (1,7 mld CZK).

Transakcja ta wzmocni z pewnością pozycję PKN Orlen jako jednej z wiodących firm przerobu ropy naftowej w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Przejęcie kontroli korporacyjnej nad czeskim koncernem przewidziane jest na początek czerwca bieżącego roku. Został już przygotowany szczegółowy plan pierwszych 100 dni integracji firm. W III kwartale br., zaprezentowany zostanie model finansowy Unipetrolu wraz ze szczegółowym operacyjnym i finansowym planem integracji.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross