mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Orlenowi nie zabraknie ropy

Orlenowi nie zabraknie ropy

PKN Orlen podpisał nowy kontrakt długoterminowy na dostawy ropy naftowej do Płocka z firmą Souz Petrolium. Wartość kontraktu, który zastąpi wygasającą z końcem roku umowę z Petraco, wynosi ok. 19,4 mld zł.

Dostawcą ropy do PKN Orlen w ramach nowego kontraktu została firma Souz Petrolium SA.  Podpisana w dniu dzisiejszym umowa umożliwi utrzymanie optymalnej struktury zaopatrzenia w ropę naftową Zakładu Produkcyjnego w Płocku w ramach kontraktów długoterminowych. Część wolumenu ropy koncern będzie dalej nabywał na bazie transakcji spot, co pozwala na dopasowanie wielkości zakupów oraz gatunków ropy do potrzeb produkcyjnych.

- W wyniku przeprowadzonych negocjacji warunki biznesowe kontraktu są lepsze niż w poprzedniej umowie. Uzyskaliśmy lepszą cenę oraz szereg korzystnych dla PKN Orlen warunków, m.in. gwarancję dostaw alternatywnych. W przypadku, gdyby z jakiegoś powodu zakontraktowana ropa nie mogła dotrzeć rurociągiem "Przyjaźń", zostanie dostarczona do Płocka bez dodatkowych kosztów  poprzez gdański Naftoport - podkreśla Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN Orlen. - Zawarta dziś umowa dopełnia wcześniej podpisane kontrakty i w ten sposób zapewnia pełne bezpieczeństwo dostaw ropy na potrzeby polskiego rynku - dodał Jacek Krawiec.

Souz Petrolium SA z siedzibą w Genewie, będzie dostarczać rurociągiem "Przyjaźń" do Płocka 2,4 mln ton ropy naftowej typu Rebco rocznie. Umowa obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2014 roku. Przewidywana wartość dostaw w okresie obowiązywania umowy to około 5,7 mld USD (czyli około 19,4 mld zł wg  kursu średniego NBP z 22.12.2011 roku).

Trwające od kilku miesięcy rozmowy prowadzone były z kilkunastoma firmami, w tym bezpośrednio z producentami oraz wiodącymi pośrednikami na rynku ropy. Finalne negocjacje zostały poprzedzone głęboką analizą zarówno rynku, jak i potrzeb PKN ORLEN. O wyborze oferenta zadecydowały przede wszystkim dwa czynniki: wynegocjowana cena i gwarancja terminowych dostaw.
Tematy w artykule: paliwa Orlen

Podobne wiadomości:

Przygotuj auto do zimy

auto motor i sport 0000-00-00

Zajmij się swoim autem. Gdy sypnie śnieg i huknie mróz będziesz wkurzać się nie na siebie, a jedynie na drogowców.

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Aktualności 2016-02-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.