mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Orlenowi nie zabraknie ropy

Orlenowi nie zabraknie ropy

PKN Orlen podpisał nowy kontrakt długoterminowy na dostawy ropy naftowej do Płocka z firmą Souz Petrolium. Wartość kontraktu, który zastąpi wygasającą z końcem roku umowę z Petraco, wynosi ok. 19,4 mld zł.

Dostawcą ropy do PKN Orlen w ramach nowego kontraktu została firma Souz Petrolium SA.  Podpisana w dniu dzisiejszym umowa umożliwi utrzymanie optymalnej struktury zaopatrzenia w ropę naftową Zakładu Produkcyjnego w Płocku w ramach kontraktów długoterminowych. Część wolumenu ropy koncern będzie dalej nabywał na bazie transakcji spot, co pozwala na dopasowanie wielkości zakupów oraz gatunków ropy do potrzeb produkcyjnych.

- W wyniku przeprowadzonych negocjacji warunki biznesowe kontraktu są lepsze niż w poprzedniej umowie. Uzyskaliśmy lepszą cenę oraz szereg korzystnych dla PKN Orlen warunków, m.in. gwarancję dostaw alternatywnych. W przypadku, gdyby z jakiegoś powodu zakontraktowana ropa nie mogła dotrzeć rurociągiem "Przyjaźń", zostanie dostarczona do Płocka bez dodatkowych kosztów  poprzez gdański Naftoport - podkreśla Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN Orlen. - Zawarta dziś umowa dopełnia wcześniej podpisane kontrakty i w ten sposób zapewnia pełne bezpieczeństwo dostaw ropy na potrzeby polskiego rynku - dodał Jacek Krawiec.

Souz Petrolium SA z siedzibą w Genewie, będzie dostarczać rurociągiem "Przyjaźń" do Płocka 2,4 mln ton ropy naftowej typu Rebco rocznie. Umowa obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2014 roku. Przewidywana wartość dostaw w okresie obowiązywania umowy to około 5,7 mld USD (czyli około 19,4 mld zł wg  kursu średniego NBP z 22.12.2011 roku).

Trwające od kilku miesięcy rozmowy prowadzone były z kilkunastoma firmami, w tym bezpośrednio z producentami oraz wiodącymi pośrednikami na rynku ropy. Finalne negocjacje zostały poprzedzone głęboką analizą zarówno rynku, jak i potrzeb PKN ORLEN. O wyborze oferenta zadecydowały przede wszystkim dwa czynniki: wynegocjowana cena i gwarancja terminowych dostaw.
Tematy w artykule: paliwa Orlen

Podobne wiadomości:

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Aktualności 2016-02-06

Paliwo najtańsze od lat!

Paliwo najtańsze od lat!

Aktualności 2016-02-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Abrera czy Teide? Oto nazwy dla nowego Seata
Abrera czy Teide? Oto nazwy dla nowego Seata
Seat ogłosił konkurs na nową nazwę dla największego SUV-a w gamie. Wpłynęło ponad 10 tys. zgłoszeń, a jury wybrało kilka finałowych propozycji, z których zostanie wyłoniona nazwa modelu.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech