mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Oskar dla systemu Agilaser

Oskar dla systemu Agilaser

AIRI (Włoskie Stowarzyszenie Badań Przemysłowych) przyznało firmie Comau (z koncernu Fiata) nagrodę "Oscar Masi 2004 – Nowe technologie na rzecz produkcji" za innowacyjny system spawania karoserii samochodowych Agilaser.

Dzięki bardzo skróconemu czasowi przesuwania się wiązki laserowej, wielkiej wszechstronności systemu i szerokim możliwościom konfigurowania go, a także dzięki bardzo niskim kosztom utrzymania, system Agilaser pozwala na znaczną redukcję kosztów zmiennych, inwestycji oraz przestrzeni zajmowanej w zakładzie. Standardowa komora Agilasera może zastąpić do ośmiu tradycyjnych robotów spawających.

Technologia ta pozwala na wyeliminowanie ograniczeń przestrzennych związanych ze stosowaniem pistoletów do zgrzewania punktowego i palników spawalniczych. Agilaser daje więc możliwość realizacji nowego typu nadwozi samochodowych przy zachowaniu kosztów na konkurencyjnym poziomie i w zgodności z normami ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa, osiąganej poprzez redukcję ciężaru i poprawę zachowania w warunkach kolizji.

Pierwszy raz zastosowano Agilaser w 2003 w zakładzie Mirafiori roku do spawania drzwi w samochodach Fiat Idea i Lancia Musa. Od tego czasu liczba systemów tego typu, sprzedanych we Włoszech i zagranicą, doszła do dziesięciu, z czego trzy są wykorzystywane również przez producentów spoza koncernu Fiata. Trzy z nich znajdą zastosowanie na linii produkcyjnej nowego Punto, które będzie produkowane w Melfi.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Golf Sportsvan odświeżony
Volkswagen Golf Sportsvan odświeżony
Już za kilka tygodni na salonie we Frankfurcie będziemy mogli zobaczyć odświeżoną wersję rodzinnego Golfa Sportsvan. Producent zmienił wygląd, wzbogacił wyposażenie i odświeżył gamę silników.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic