mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Oskar dla systemu Agilaser

Oskar dla systemu Agilaser

AIRI (Włoskie Stowarzyszenie Badań Przemysłowych) przyznało firmie Comau (z koncernu Fiata) nagrodę "Oscar Masi 2004 – Nowe technologie na rzecz produkcji" za innowacyjny system spawania karoserii samochodowych Agilaser.

Dzięki bardzo skróconemu czasowi przesuwania się wiązki laserowej, wielkiej wszechstronności systemu i szerokim możliwościom konfigurowania go, a także dzięki bardzo niskim kosztom utrzymania, system Agilaser pozwala na znaczną redukcję kosztów zmiennych, inwestycji oraz przestrzeni zajmowanej w zakładzie. Standardowa komora Agilasera może zastąpić do ośmiu tradycyjnych robotów spawających.

Technologia ta pozwala na wyeliminowanie ograniczeń przestrzennych związanych ze stosowaniem pistoletów do zgrzewania punktowego i palników spawalniczych. Agilaser daje więc możliwość realizacji nowego typu nadwozi samochodowych przy zachowaniu kosztów na konkurencyjnym poziomie i w zgodności z normami ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa, osiąganej poprzez redukcję ciężaru i poprawę zachowania w warunkach kolizji.

Pierwszy raz zastosowano Agilaser w 2003 w zakładzie Mirafiori roku do spawania drzwi w samochodach Fiat Idea i Lancia Musa. Od tego czasu liczba systemów tego typu, sprzedanych we Włoszech i zagranicą, doszła do dziesięciu, z czego trzy są wykorzystywane również przez producentów spoza koncernu Fiata. Trzy z nich znajdą zastosowanie na linii produkcyjnej nowego Punto, które będzie produkowane w Melfi.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cristiano Ronaldo i jego nowa zabawka - Bugatti Chiron
Cristiano Ronaldo i jego nowa zabawka - Bugatti Chiron
Do kolekcji jednego z najlepszych piłkarzy świata dołącza najdroższe i najszybsze auto na świecie. W garażu Cristiano Ronaldo zaparkowało właśnie Bugatti Chiron.