mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ostatni PT Cruiser

Ostatni PT Cruiser

To był jeden z najbardziej oryginalnych modeli, jaki w ostatnich latach trafił do sprzedaży. W ostatni piątek z taśm montażowych zjechał ostatni egzemplarz, produkowanego od 2010 roku, Chryslera PT Cruisera.

Ostatni PT Cruiser

Ze względu na swoją nietypową stylistykę, utrzymaną w stylu retro, PT Cruiser miał równie wielu fanów jak i zagorzałych przeciwników. Zaprojektowany przez Bryana Nesbitta PT Cruiser stał się jednym z najbardziej zyskownych modeli w stajni amerykańskiego koncernu. A to wszystko za sprawą wykorzystania istniejącej już niewielkiej platformy podłogowej, niskich kosztów produkcji (produkcja w Meksyku, później także w zakładach Magna Steyr w Austrii) i stosunkowo wysokiej ceny. Nie byłoby jednak tak dobrego wyniku, gdyby nie utrzymująca się przez kilka lat niezła sprzedaż.

Mało kto wie, że PT Cruiser pierwotnie miał być sprzedawany jako Plymouth, jednak plany likwidacji tej marki wymusiły na władzach firmy wprowadzenie go znaczkiem Chryslera na masce. Po raz pierwszy PT Cruiser zaprezentowany został na wystawie samochodowej w Detroit w 1999 roku, gdzie spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem i dziennikarzy, i publiczności.

Przez niemal równe dziesięć lat od debiutu rynkowego w 2000 roku łącznie na wszystkich rynkach sprzedano ponad 1,35 mln egzemplarzy tego modelu. Największym rynkiem były oczywiście Stany Zjednoczone, gdzie sprzedaż wyniosła ponad milion sztuk. Do 2006 roku utrzymywała się niezła sprzedaż (ponad 100 tys. sztuk) z rekordowym 2001 rokiem (192 tys.). Jednak ubiegły rok przyniósł już znaczny spadek zainteresowania tym autem, łączna sprzedaż na wszystkich rynkach wyniosła zaledwie 25 tys. egzemplarzy.


W nowym etapie rozwoju firmy, w jakim obecnie, po połączeniu się z Fiatem, znalazł się Chrysler, nie znalazło się miejsce na PT Cruisera. Stąd decyzja o zakończeniu jego produkcji. W planach nie ma także miejsca na nową generację tego modelu.

W meksykańskiej fabryce Toluca miejsce PT Cruisera zajmie Fiat 500. Jego produkcja na rynek amerykański ma ruszyć już w przyszłym roku.


Podobne wiadomości:

Land Rover Defender pozostanie dłużej na rynku

Land Rover Defender pozostanie dłużej na...

Aktualności 2015-07-20

Poduszki powietrzne w tych autach mogą zranić

Poduszki powietrzne w tych autach mogą zranić

Aktualności 2015-07-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.