mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ostatni Rover do muzeum

Ostatni Rover do muzeum

Po sprzedaży praw własności do marki Rover chińskiemu koncernowi Nanjing Automobile Corporation, z fabryki w Longbridge zjechał ostatni samochód, który teraz znajdzie swoje miejsce w muzeum.

Ostatni Rover do muzeum

Ostatnim modelem zbudowanym w fabryce pod Birmingham jest Rover 75 Diesel w czerwonym kolorze „frostfire” – czyli „zmrożony ogień”. Czy nazwa koloru to w sytuacji zakończenia produkcji samochodów tej marki czysty zbieg okoliczności czy zaplanowane działanie można tylko przypuszczać. Jedna rzecz jest jednak pewna i nie wymaga dywagacji.

Zgodnie z umową finałowy egzemplarz 75-tki trafi do muzeum Heritage Motor Centre w Warwickshire. Przed kilkoma laty szefowie zakorzenionej w brytyjskim przemyśle samochodowym marki Rover zapewnili, że zarówno pierwszy jak i ostatni model trafi właśnie tam, na muzealny piedestał w przypadku gdyby kiedyś zakończono produkcję aut.

Muzealna kolekcja dysponuje również modelem 75 wyprodukowanym w Oxford za czasów, kiedy Rover był w posiadaniu BMW. Obecnie w zakładzie studenckiego miasteczka budowane są samochody Mini. Można tam również spotkać takie rarytasy jak milionowy egzemplarz Austina wyprodukowany w latach 30’ ubiegłego stulecia.

W ciągu całej swojej historii Rover wyprodukował łącznie prawie 15 milionów samochodów. Teraz jego główną siedzibą będą Chiny. W kwietniu br. rozpoczął się proces administracyjny zmierzający do zakończenia produkcji.

Prawdopodobnie w fabryce w Longbridge będą nadal produkowane samochody, jednak na razie sprecyzowanych informacji chiński koncern Nanjing Automobile Co. nie ujawnił.

Czytaj także:

Ruszy produkcja w fabryce Rovera 2005-09-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.