mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ostatni dzwonek! Przygotuj auto na zimę!

Ostatni dzwonek! Przygotuj auto na zimę!

Pierwszy atak zimy już za nami. Ponieważ jednak miał on miejsce stosunkowo wcześnie, z pewnością jest jeszcze wielu kierowców, którzy nie przygotowali się, a właściwie swojego pojazdu, na zbliżający się okres jesienno-zimowy. A pamiętajmy, że odpowiednio przygotowany samochód to najlepsza pomoc w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Ostatni dzwonek! Przygotuj auto na zimę!
Z przygotowaniem naszego samochodu przed sezonem zimowym nie należy nigdy czekać na rozpoczęcie prawdziwej zimy. Wówczas będzie już zdecydowanie za późno. Należy pamiętać, iż gorsze warunki drogowe, a co za tym idzie większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji podczas jazdy, mogą pojawić się już jesienią. Padający częściej niż zwykle deszcz, często zamarzający, gołoledź, mgła, przymrozki, szybko zapadający zmierzch to warunki, podczas których problemy mogą mieć nawet bardziej doświadczeni kierowcy. Szczególnie, jeśli do tego dodamy nieprzygotowane odpowiednio auto.

Pierwszą i najważniejszą sprawą, o której pamięta coraz większa rzesza kierowców, to wymiana opon na zimówki. Choć wciąż obecni na naszych drogach są kierowcy, którzy preferują opony całoroczne, a nawet tacy, którzy potrafią przejeździć całą zimę na oponach letnich, to udział takich kierowców z każdym rokiem maleje. Odpowiednia, przygotowana do minusowych temperatur, mieszanka takiej opony, inna niż w letnich rzeźba bieżnika zapewniają zimówkom lepszą efektywność. Zapewniają lepszą przyczepność, czego efektem jest m.in. krótsza droga hamowania, lepiej też odprowadzają wodę i błoto pośniegowe dzięki większej licznie wyżłobień.

Kiedy należy dokonać wymiany opon na zimowe? Generalnie przyjmuje się zasadę, że opony zimowe stosuje się przy temperaturze poniżej 7 st.C. Niestety, wahania temperatury w ciągu doby sprawiają, że w tzw. okresie przejściowym będziemy narażeni na jazdę w zimówkach przy znacznie wyższych temperaturach i na odwrót. Ważny jest w takich przypadkach przede wszystkim zdrowy rozsądek i dostosowanie prędkości do niesprzyjających warunków pogodowych.

Poza wymianą opon, szczególnej uwadze powinniśmy poddać kilka ważnych elementów w naszym aucie. Zalecaną czynnością jest sprawdzenie działania akumulatora, zwłaszcza gdy nasze auto do młodzieniaszków nie należy, a akumulator liczy już sobie kilka lat. Większe mrozy mogą bowiem spowodować, iż możemy mieć kłopoty z uruchomieniem silnika. Dlatego też warto wozić ze sobą w okresie zimowym przewody do uruchomienia silnika, dzięki którym po podłączeniu się do akumulatora innego auta będziemy mogli w razie potrzeby spróbować uruchomić nasz silnik.

Przed zimą warto również sprawdzić, choć tego już na własną rękę raczej nie zrobimy, należałoby udać się do odpowiednio wyposażonego warsztatu, takie elementy jak pomiar temperatury wrzenia płynu hamulcowego oraz temperatury krzepnięcia płynu chłodzącego. Sprawdzimy ponadto działanie, niezwykle ważnego zimą, układu hamulcowego, systemu ESP/ABS czy też układu klimatyzacji. Spośród różnych filtrów, w jakie wyposażone są obecnie auta, przed zimą powinniśmy wymienić w pierwszej kolejności filtr kabinowy, celem uzyskania jak najlepszej sprawności systemu odparowania przedniej szyby.

Powyższych czynności raczej przeciętny kierowca sam nie będzie w stanie zrobić, ale już następujące jak najbardziej. Sami możemy zweryfikować działanie świateł, wycieraczek (w tym okresie będą szczególnie często wykorzystywane) - po ich wyglądzie, czy dokładnie zbierają wodę, czy cicho pracują - i dodatkowo zakonserwujmy nasz samochód. Przede wszystkim całe nadwozie warto posmarować odpowiednimi pastami, woskami czy innymi środkami, co powinno ochronić lakier karoserii przed zgubnym działaniem soli. Gumowe uszczelki w drzwiach posmarujmy którymś z dostępnych w sprzedaży środków, jak chociażby wazeliną techniczną. Podobnie uczyńmy z zamkami w drzwiach.

Dodatkowo podczas okresu zimowego należy pamiętać o stosowaniu zimowych płynów eksploatacyjnych (m.in. do spryskiwaczy). Warto też zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów, jak chociażby skrobaczka do szyb, miotełka do usuwania śniegu czy odpowiedni środek do odmrażania zamków.
Tematy w artykule: akumulator zima opony zimowe

Podobne wiadomości:

Jak przygotować samochód do zimy?

Jak przygotować samochód do zimy?

Bezpieczna jazda 2015-12-21

Zimowe akcesoria Skody

Zimowe akcesoria Skody

Aktualności 2015-12-14

Komentuj:

~mikolaj 2009-10-30

chyba z ciebie slaby kierowca

~Kalinka 2009-10-21

ja przy większej zimie wsiadam w autobusy miejskie a moejgo auta nie ruszam. Troche z lenistwa, troche z oszczędności, ale mam tylko letnie opony i nie wyglupiam się i nie wyjeżdżam wówczas na śnieg

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.