mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ostatnia szansa na uratowanie Formuły 1

Ostatnia szansa na uratowanie Formuły 1

Ostatnie godziny przed piątkowym ogłoszeniem ostatecznej - jak grozi FIA - listy zespołów dopuszczonych do sezonu 2010, są wyjątkowo napięte.

Ostatnia szansa na uratowanie Formuły 1
Ostra reakcja Maksa Mosleya, który we wtorek wycofał obietnicę ustępstw na rzecz organizacji FOTA (związek zespołów F1), zmiękczyła stanowisko ośmiu zbuntowanych ekip. Teraz to opozycjoniści, z Ferrari na czele, gotowi są na wielkie ustępstwa. Osiągnięcie kompromisu i uratowanie Jedynki jest jeszcze możliwe!

- "Nadszedł czas, kiedy w interesie naszego sportu wszyscy musimy dążyć do kompromisu" - napisały do Mosleya zbuntowane zespoły. - "Mamy nadzieję, że ten list zostanie uznany jako znaczący ruch ze strony teamów, z których każdy wyraża chęć zaangażowania w ten sport do końca 2012 roku. Mocno, ale z szacunkiem sugerujemy, aby rozważył pan nasze propozycje i zapobiegł odejściu z Formuły 1 niektórych ważnych ekip" - apeluje FOTA.

Zespoły zgadzają się na duże ustępstwa. Po raz pierwszy oficjalnie uznały limit budżetowy. Zależy im na tym, aby ograniczenia dotyczyły wszystkich bez wyjątku, a wydatki nadzorowała niezależna komisja. Nie chcą bowiem, aby to federacja zaglądała im do kieszeni. - "Proponujemy wybór grupy niezależnych księgowych, którzy opracują metodę kontroli zaakceptowaną przez wszystkie zespoły. Coroczne wyniki audytu będą przekazywane FIA" - czytamy w liście. (...)

FOTA prosi także, aby piątkowy termin końcowy przesunięto o dwa tygodnie, by do tego czasu opracować i podpisać inne ważne porozumienie - tzw. Concorde Agreement, który ustala wszelkie zobowiązania, prawa i podział zysków pomiędzy teamami, FOM (prawa komercyjne) oraz FIA.

Tymczasem jak informuje portal f1.pl krążą pogłoski, że McLaren, Brawn GP oraz BMW Sauber rozważają wyłamanie się z Formula One Teams' Association i przystąpienie do przyszłorocznego sezonu na zasadach zaproponowanych przez FIA. Podczas, gdy Ferrari i zespoły Red Bulla związane są bezpośrednimi umowami z Formula One Management i to rzekomo zmusza je do uczestnictwa w sezonie 2010, nadal ważą się losy pozostałej piątki. Według niepotwierdzonych informacji McLaren, Brawn GP i BMW Sauber skłonne są do podpisania listów w celu zagwarantowania sobie miejsca w stawce. Jeśli sprawy przybrałyby taki właśnie obrót, stworzenie alternatywnej serii wyścigowej przez osamotnione zespoły Toyoty i Renault stałoby się przedsięwzięciem niewykonalnym, czytamy dalej na stronach f1.pl.

Podobne wiadomości:

Ferrari straci swoje przywileje

Ferrari straci swoje przywileje

Aktualności 2017-01-23

Rajdowa Skoda Fabia gotowa do walki

Rajdowa Skoda Fabia gotowa do walki

Aktualności 2015-04-17

Komentuj:

aaa 2009-06-18

F1 dobrze by zrobiła konkurencja. Gdyby powstała konkurencyjna federacja, nie cisnąca tak na ograniczenie kosztów i pozwalająca na nieco więcej szybko byśmy na taką alternatywną F1 się przerzucili jako kibice. Kiedyś F1 to był mistycyzm i technologia najwyższej próby. Teraz, gdy wprowadza się sztuczne ograniczenia bolidy coraz mniej się różnią osiągami od pozostałych formuł. To nie jest tak jak powinno być. Do tego powinny być co najmniej dwa warianty silnika. Coś w pobliżu obecnego V8 2.4 i np. 1.2 V6 z doładowaniem. Wreszcie by się coś działo. A i ciekawostka. Czy wiecie, że już kiedyś pojazdy niższej grupy zbliżyły się osiągami do F1? To było w latach 80. kiedy była grupa B i jeden z kierowców nie z F1, podczas jazd na tym samym torze przed wyścigiem uzyskał czas który by go plasował na 6. polu startowym :) Niestety grupy B już nie ma, a dzisiejsze WRC czy klasa S2000 wydaje się przy dawnej B ociężałymi kanapami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.