mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Oszczędź 1000 złotych na paliwie

Oszczędź 1000 złotych na paliwie

Nawet tysiąc złotych niższe rachunki za paliwo i o 400 kg mniej CO2 do atmosfery - i to wszystko w ciągu roku, stosując się do zasad ekojazdy. Zachęcają do tego Ministerstwo Środowiska razem z Mają Włoszczowską poprzez kampanię "Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!".

Oszczędź 1000 złotych na paliwie
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który rozpoczął się w niedzielę, 16 września, został zainicjowany w 2002 r. przez Komisję Europejską, aby zachęcić społeczeństwo do ekologicznych sposobów podróżowania – jazdy na rowerze, środkami komunikacji miejskiej i chodzenia. Punktem kulminacyjnym ETZT jest Dzień Bez Samochodu obchodzony 22 września. Ministerstwo Środowiska od wielu lat prowadzi działania edukacyjne towarzyszące ETZT, zachęcające do ekologicznego podróżowania. W tym roku kampania resortu skupia się na promocji zasad przyjaznej środowisku jazdy samochodem.

– Samochód to główny środek transportu dla ponad 80 proc. mieszkańców miast. W wielu sytuacjach z jazdy nim nie da się zrezygnować. Jednak poruszając się autem, warto wyrobić w sobie pewne nawyki, które z jednej strony przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin, a z drugiej przyniosą także wymierne korzyści finansowe samym kierowcom – przekonuje Marcin Korolec, minister środowiska.

Ekojazda to taki styl prowadzenia samochodu, który powoduje jak najmniejsze zużycie paliwa. Taka jazda jest więc przyjazna i dla środowiska, gdyż przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, i dla portfela. Dzięki trzymaniu się zasad ekojazdy można zaoszczędzić nawet około 1 litra na 100 przebytych kilometrów. Jeżeli więc kierowca pokonuje rocznie 20 tys. km, to w jego portfelu może zostać nawet 1000 zł. Ponadto, przeciętny samochód emituje do powietrza ok. 160 gramów CO2. Przy założeniu, że kierowca pokonuje 20 tys. km rocznie - powoduje on, że do atmosfery dostają się nawet 3 tony tego gazu. Do zneutralizowania takiej ilości CO2 potrzebnych jest aż 7 drzew. Jeżeli jednak ten sam kierowca będzie stosował zasady ekojazdy, może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 300-400 kilogramów na rok.

Aby poznać podstawowe zasady ekojazdy, Ministerstwo Środowiska przygotowało stronę internetową www.miejskajazda.pl. Znajdują się na niej m.in. filmy instruktażowe z udziałem Mai Włoszczowskiej, wicemistrzyni olimpijskiej w kolarstwie górskim, które uczą najważniejszych technik ekologicznego prowadzenia pojazdu. Zasady te to np.: usuwanie niepotrzebnych przedmiotów z bagażnika, sprawdzanie ciśnienia w oponach, hamowanie silnikiem oraz płynna jazda bez gwałtownych zmian prędkości.

Ministerstwo Środowiska a ekojazda
Ministerstwo Środowiska zachęca do ekologicznego transportu także swoich pracowników. Własnością resortu jest m.in. samochód z napędem hybrydowym. Pozostałe samochody z floty ministerstwa są wyposażone w ekologiczną technologię zmniejszającą zużycie paliwa i redukującą emisję spalin, samochody posiadają także m.in. funkcję ECO Start-Stop. Wielu spośród pracowników dojeżdża do pracy na rowerze – ze względu na wzrost liczby rowerzystów ostatnio zakupiono 20 nowych stojaków.

Pracownicy, którzy w ramach wykonywania swoich zadań służbowych poruszają się środkami transportu publicznego - mogą otrzymać jednorazowe bilety komunikacji miejskiej. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy MŚ wydało ponad 5,5 tys. takich biletów.

Podobne wiadomości:

Ekologiczne drogi z... plastiku

Ekologiczne drogi z... plastiku

Aktualności 2015-07-14

Oszczędny Volkswagen Golf TDI bije Rekord Guinnessa

Oszczędny Volkswagen Golf TDI bije Rekord...

Aktualności 2015-07-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.