mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Oto najbardziej i najmniej bezpieczne foteliki dziecięce

Oto najbardziej i najmniej bezpieczne foteliki dziecięce

Foteliki dziecięce. Bez nich nie powinna odbyć się żadna, nawet najkrótsza, podróż samochodem, kiedy we wnętrzu znajdują się dzieci. To one mają ograniczyć ryzyko obrażeń w razie jakiegokolwiek zdarzenia na drodze. A ponieważ czasami trudno jest wybrać ten najlepszy, podpowiadamy, przy zakupie których nasi milusińscy będą najbezpieczniejsi.

Oto najbardziej i najmniej bezpieczne foteliki dziecięce
Jak co roku, niemiecki automobilkub ADAC przeprowadził test fotelików dziecięcych. Tym razem pod lupę niemieckich specjalistów trafiło 28 produktów różnych producentów, które stosunkowo niedawno trafiły do sprzedaży u naszych zachodnich sąsiadów (nie wszystkie to tegoroczne nowości). Testowane foteliki podzielone zostały przypisane do pięciu kategorii wiekowo-wagowych. Najwięcej, bo aż 11, przeznaczonych jest dla najstarszych dzieci, które mają jeszcze obowiązek jazdy w fotelikach, a więc grupa II/III, czyli dzieci w wieku od 4 do 12 lat, bądź o wadze od ok. 15 do 36 kilogramów. Sześć fotelików mogą wybrać rodzice najmniejszych dzieci - grupa 0/0+ - do półtora roku bądź 13 kilogramów. Kolejna kategoria (grupa 0/I - do 4 lat, do 18 kg) reprezentowana była tylko przez trzy foteliki, po cztery modele fotelików znalazły się w dwóch kolejnych kategoriach - I (od roku do 4 lat, od 9 do 18 kg) oraz I/II/III (od roku do 12 lat, od 9 do 36 kg).

Wszystkie foteliki poddane zostały identycznym testom, które w jednym aspekcie różniły się od dotychczasowych. Dlatego też wyników testów fotelików z 2011 roku nie można bezpośrednio porównywać do tych z wcześniejszych lat. Po raz pierwszy w tym roku foteliki poddane zostały bowiem badaniom na obecność szkodliwych substancji, które mogą szkodzić dzieciom, mającymi bezpośrednią styczność przez dłuższy czas z tymi fotelikami. Dwa foteliki - Brevi Oki b. fix oraz Phil&Teds Tott-XT - z powodu wysokich wartości szkodliwych substancji otrzymały najniższą możliwą łączną ocenę. Sześć kolejnych fotelików miał te wartości na podwyższonym poziomie. Jednak aż w 13 fotelikach nie stwierdzono, bądź odnalezione jedynie śladowe ilości niepożądanych substacji.

Pozostałe kryteria pozostały niezmienione. Sprawdzane jest przede wszystkim bezpieczeństwo, jakie zapewniają foteliki. W tym celu symulowane jest zderzenie czołowe (z prędkością 64 km/h) oraz boczne (50 km/h) przy użyciu karoserii od Golfa VI. Specjaliści z ADAC przypatrują się także, jak poprowadzone są pasy bezpieczeństwa, w jakim zakresie foteliki są regulowane do rozmiarów dziecka, jak chroniona jest głowa dziecka i wreszcie, czy fotelik jest stabilnie ustawiony na siedzeniu. Druga grupa kryteriów związana jest z użytkowaniem i ergonomią fotelika. Tu testowany jest montaż samego fotelika w aucie (wykorzystywana jest wersja 3- oraz 5-drzwiowa) na różnych siedzeniach, umieszczenie w nim dziecka oraz wyciągnięcie. Oceniana jest możliwość błędnego zainstalowania fotelika, instrukcji obsługi, a w kwestii ergonomii - ilość miejsca dla dziecka, ilość miejsca, jakie zajmuje fotelik w samochodzie, pozycja dziecka w foteliku, a nawet, czy dziecko ma z niego dobry widok na otoczenie. Ostatnią grupą, mającą najmniejszy wpływ na końcową ocenę, jest możliwość zdjęcia obicia materiałowego oraz jego czyszczenia.

W podsumowaniu wyników przedstawiciele ADAC podkreślili z zadowoleniem, że choć nie w każdej grupie wagowo-wiekowej można znaleźć foteliki z oceną "dobra", to jednak takie oceny stanowią już większość. Najniższą ocenę otrzymało w sumie tylko pięć fotelików. Trzy z powodów słabego poziomu bezpieczeństwa, dwa dodatkowo za obecność dużej ilości szkodliwych składników. Najmniej bezpieczny wydaje się być fotelik Causalplay Fix QR, w którym podczas zderzenia pękł zaczep do systemy Isofix, przez co fotelik stracił stabilność.

Nieformalnym zwycięzcą tegorocznego testu fotelików ADAC został Römer Baby-Safe Plus II SHR Isofix przeznaczony dla dzieci do 13 kilogramów, a który uzyskał najwyższe noty we wszystkich czterech kategoriach.

Dość dobrze foteliki spisały się podczas prób zderzeniowych. W przypadku zderzenia czołowe 13 przebadanych modeli otrzymało ocenę "bardzo dobrą" lub "dobrą". Jeszcze lepiej, bo aż 19 fotelików, uzyskało takie noty przy zderzeniu bocznym.

 orientacyjna cena (euro)
łączna ocena
bezpieczeństwoużytkowanie /ergonomia
szkodliwe substancje
wykończenie /czyszczenie
kat. 0/0+, do ok. 1,5 roku, do 13 kg (nosidełko)
  
Cybex Aton
115
+
 + +
++
++
Cybex Aton Base
190
+
+
+
++
++
Romer Baby-Safe Plus SHR II
150
+
++
+
++
++
Romer Baby-Safe Plus SHR II Isofix
320
++
++
++
++
++
Chicco Keyfit
100
o
+
+
-
+
Bebe Confort Windoo Plus
300
+
++
+
o
+
kat. 0/I, do ok. 4 kg, do 18 kg
   
HTS Besafe iZi Combi X3 Isofix
469
o
+
o
++
+
Chicco Eletta
100
-
-
o
++
+
Bebe Confort Opal
129
o
o
+
-
+
kat. I, od roku do 4 lat, od 9 do 18 kg
   
HTS Besafe iZi Comfort X3 Isofix
400
+
+
+
++
+
Kiddy Energy Pro 2
230
o
+
+
-
+
Casualplay Fix QR
400
--
--
+
-
o
Casualplay Fix QR z podpórką
450
--
--
+
-
o
kat. I/II/III, od roku do 12 lat, od 9 do 36 kg
   
Kiddy Guardian Pro 2
270
+
+
+
o
+
Nania I-MAX SP
90
o
o
o
o
+
Cybex Pallas 2-fix
265
+
+
+
++
++
Phil&Teds Tott-XT
140
--
--
+
--
o
kat. II/III, od 4 do 12 lat, od 15 do 36 kg
   
Kiddy Cruiserfix Pro
170
+
+
+
o
+
Graco Junior Maxi
60
--
--
+
-
++
Romer Kid Plus SICT
165
+
+
+
++
++
Romer Kidfix Plus SICT
195
+
+
+
++
++
Recaro Milano
110
+
+
+
o
++
Brevi OKI bfix
160
--
--
+
--
+
Maxi Cosi Rodi XP 2
109
+
+
+
++
+
Nania R-WAY SP
65
o
o
+
o
+
Cybex Solution X2-fix
165
+
+
+
++
++
Concord Transformer Click
150
+
+
++
++
+
Sunshine Kids Vega
130
+
+
+
o
o
Podobne wiadomości:

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Ranking ADAC - oto najlepsze samochody wg Niemców

Ranking ADAC - oto najlepsze samochody wg...

Aktualności 2015-11-18

Komentuj:

~A co z fotelikiem z Mercedesa ?! 2011-06-09

A co z fotelikiem z Mercedesa ?! na której pozycji są oryginalne foteliki firmowe. Mam fotelik Mercedesa. myślę że inne firmy tez maja swoje foteliki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando