mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Oto najwięksi dealerzy samochodów w Polsce

Oto najwięksi dealerzy samochodów w Polsce

Firma doradcza DCG Dealer Consulting wraz z Instytutem Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar przygotowała listę największych dealerów w Polsce. Ranking TOP50 pozwala pokazać procentową wielkość sprzedaży największych sprzedawców samochodów w odniesieniu do całego rynku. Zobacz, największych dealerów samochodów nad Wisłą.

Oto najwięksi dealerzy samochodów w Polsce
Już na samym początku warto podkreślić, że rok 2015 dał nam najlepszą od 10 lat sprzedaż samochodów w Polsce. Nad Wisłą sprzedano 408 260 aut osobowych i dostawczych, co daje wzrost w stosunku do roku 2014 o 9,57 procent. Firmy z listy TOP50 (poza salonami producenckimi) zanotowały w zeszłym roku średni wzrost sprzedaży na poziomie 14,23 procent. Prawie wszyscy zapisali na swoje konto lepszy wynik w stosunku do 2014 roku - 45 firm. Najwyższe wzrosty sprzedaży zanotowały w tym roku: warszawska grupa Wiśniewski – dealer Toyoty i Lexusa (+ 111,54 proc.) firma Toyota Romanowski, posiadająca salony Toyoty i Lexusa w Kielcach, Radomiu i Krakowie (+ 41,61 proc.).

Na liście TOP50 pojawiło się w tym roku czterech debiutantów, wsród nich mamy dwóch wspomnianych wyżej dealerów Toyoty, międzynarodową firmę Inchcape, która sprzedaje samochody BMW i MINI oraz katowickiego dealera Renault i Dacii Auto Ziemba. Co ciekawe w pierwszej setce zadebiutowało kolejnych 5 dealerów Toyoty. Dzięki temu w zestawieniu 100 firm mamy aż 20 salonów, które oferują swoim klientom samochody japońskiej marki.

Pierwsza dziesiątka rankingu zanotowała drugi rok z rzędu wzrosty sprzedaży. Po raz pierwszy w historii sprzedaży samochodów nad Wisłą przekroczono granicę 15 tys. sprzedanych samochodów rocznie. Rekord wyśrubowały dwie firmy Grupa Krotoski-Cichy oraz Grupa PGD. Ta pierwsza zajęła najwyższe miejsce w zestawieniu TOP50 z wynikiem 15 702 sprzedanych aut (wzrost o 17,45 proc.), z kolei Grupa PGD zanotowała sprzedaż 15 104 samochodów, co dało wzrost na poziomie 29,76 procent. Trzecie miejsce na podium, podobnie jak w 2014 roku przypadło poznańskiej Grupie BEMO z wynikiem 7455 sprzedanych aut. Miejsce czwarte uzyskało Inter Auto z Krakowa (6150 sprzedanych aut). Po dwóch latach do pierwszej dziesiątki powróciła Grupa Zasada z wynikiem 5299 sztuk.

Pierwsze miesiące 2016 roku pokazują, że jeśli tendencja się utrzyma to znów najwięksi dealerzy zanotują wzrost sprzedaży i zwiększą swój udział w rynku sprzedaży samochodów nowych. I w ciągu kilku lat okaże się, że największe firmy sprzedające samochody mają 50% udział w rynku.
Tematy w artykule: Grupa PGD dealerzy Inchcape Motor

Podobne wiadomości:

Nowy salon BMW M

Nowy salon BMW M

Aktualności 2015-04-30

Pierwszy salon BMW w Kielcach

Pierwszy salon BMW w Kielcach

Aktualności 2015-01-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando