mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Oto nowe Audi R18 e-tron quattro

Oto nowe Audi R18 e-tron quattro

Audi z turbodieslem TDI pod maską to marzenie statystycznego Polaka. Oto bolid, który tylko w teorii spełnia wspomniane kryteria.

Oto nowe Audi R18 e-tron quattro
Audi jest od lat czołowym zawodnikiem w wyścigach z serii Długodystansowych Mistrzostw Świata federacji FIA, w tym najważniejszego z nich - 24-godzinnego Le Mans. W roku 2006 w tym klasycznym wyścigu zadebiutowało Audi z silnikiem TDI - od tamtej pory do 2014 roku modele z tym motorem zwyciężyły 8-krotnie.

Najnowsza generacja Audi R18 jest ponownie udoskonalona - usprawniony napęd hybrydowy oraz nowe podejście do kwestii aerodynamiki to główne zmiany w tegorocznym bolidzie. Według panującego w FIA regulaminu, zwiększenie wydajności elektrycznego układu wspomagającego, wymusiło redukcję zużycia paliwa o 2,5% w silniku V6 TDI o mocy 558KM. Teraz jednak wspomagający agregat elektryczny dodaje aż 272KM mocy na przednie koła, co było możliwe dzięki zastosowaniu o 17% większego akumulatora energii kinetycznej.

„Możliwości jakie daje regulamin obowiązujący samochody LMP od roku 2014, nie są jeszcze w pełni wykorzystane. Przepisy dają cały czas pewien margines swobody na nowe, przyszłościowe rozwiązania“ – mówi Jörg Zander, nowy kierownik ds. techniki w Audi Sport. „Oczekujemy, że postęp techniczny, w obliczu dużego nacisku ze strony czterech obecnie konkurujących producentów biorących udział w wyścigach sprawi, że czasy okrążeń będą w tym sezonie znacznie lepsze i to przy zmniejszonym zużyciu paliwa.“

Doskonałe osiągi to zasługa nie tylko ogromnej mocy, ale także minimalnego dopuszczalnego w zawodach tej klasy ciężaru - zaledwie 870kg. Gruntownie zmieniona została także aerodynamika bolidu - Audi wciąż opracowuje nowe rozwiązania, pozwalające obniżyć opór powietrza i redukujące tym samym zużycie cennego paliwa. Charakterystyczne światła przednie z modułami diodowymi Matris i laserowymi Audi Laserlight to znak rozpoznawczy wyścigowego wozu z Ingolstadt.

Widząc tak przygotowany bolid, pozostaje jedynie czekać do rozpoczęcia sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata. Pierwsza runda FIA WEC już 12 kwietnia w Silverstone.
Zobacz koniecznie: Wszystko o WEC Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi Le Mans FIA WEC

Podobne wiadomości:

Nowe Audi A8 - limuzyna przyszłości

Nowe Audi A8 - limuzyna przyszłości

Premiery 2017-07-13

Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny

Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny

Aktualności 2018-05-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.