mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Oto sposób na korki

Oto sposób na korki

O tym, że Polska przypomina miejscami jeden wielki plac budowy nie trzeba nikogo przekonywać. W szczególności mieszkańcy największych polskich miast, w których wszechobecne korki paraliżują ruch po głównych ulicach, muszą borykać się z tymi utrudnieniami. Jak radzić sobie z korkami? Z pomocą mogłyby przyjść systemy monitorujące drogi online.

Oto sposób na korki
Polska utknęła w korku
O tym, jak bardzo remonty drogowe mogą utrudnić poruszanie się samochodem po mieście, doskonale wiedzą mieszkańcy choćby Poznania. Na początku września niemal równocześnie zamknięto tam dla ruchu dwa ważne węzły komunikacyjne – ronda Kaponiera i Jana Nowaka Jeziorańskiego. W połączeniu z mniejszymi pracami remontowymi na wielu ważnych drogach (w sumie 8 zamkniętych dróg i 28 utrudnień drogowych) zaowocowało to wielkim chaosem.

Wrocław zmaga się z korkami już od kilku lat. Gdy wydawało się już, że po otwarciu Autostradowej Obwodnicy będzie nieco lepiej, korki znów nasiliły się po zamknięciu długiego odcinka ul. Pułaskiego. W stolicy budowa drugiej linii metra wiąże się z poważnymi utrudnieniami, które będą trwać jeszcze przez przynajmniej dwa lata. A przecież w przestrzeni remontowanych miast trzeba jakoś funkcjonować. Dojeżdżać do pracy, szkoły, lekarza, na zakupy.

Jak sobie radzić?
- Wszystkie inwestycje drogowe w Poznaniu są prowadzone tak, aby minimalizować utrudnienia w ruchu – mówi Dorota Wesołowska, rzecznik prasowy poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich. - Całkowite zamknięcia ulic, obiektów inżynierskich są zjawiskiem wyjątkowym. Największe inwestycje drogowe były prowadzone etapami. Nawet podczas prac, o ile to możliwe, czynne są całe jezdnie, pasy ruchu, zapewniony jest dojazd do posesji. Mimo tych starań, których nie sposób nie docenić, sytuacja w mieście jest bardzo trudna. Co Zarząd Dróg Miejskich poradziłby kierowcom? Staramy się wraz z innymi podmiotami działającymi w pasie drogowym skutecznie dociereć z informacją o utrudnieniach, zawsze przepraszamy mieszkańców i  kierowców za utrudnienia – zaznacza Dorota Wesołowska. - Prosimy o wyrozumiałość, o zwracanie uwagi na aktualnie obowiązujące oznakowanie drogowe, o to by nie jeździć "na pamięć". Wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego i MPK zachęcamy również do korzystania z komunikacji miejskiej oraz zachęcamy do korzystania z roweru jako zdrowego, ekologicznego i alternatywnego środka transportu.

Gdy jednak nie sposób przesiąść się do tramwaju lub na rower, z pomocą kierowcom przychodzi technologia. W omijaniu korków pomagają systemy monitorowania dróg online. - Korzyści z dostępu do aktualizowanych na bieżąco danych są oczywiste – zauważa Agnieszka Kaźmierczak, ekspert z serwisu Korkowo.pl. - Warto przy tym wiedzieć, że systemy monitorujące oferują dużo więcej, niż tylko czytelną wizualizację sytuacji drogowej w mieście. Z danych systemu mogą korzystać np. nawigacje  samochodowe online, wytyczające optymalną w danej chwili trasę i pozwalające omijać korki.

Podpowiedź dla władz miast
Aby korzystać z systemów monitorowania dróg, wystarczy dostęp do internetu. Serwisy wizualizujące dane często posiadają wersje mobilne, przystosowane do telefonów komórkowych. Remedium na korki mieści się więc w kieszeni. Dostęp do danych jest bezpłatny. Tu pojawia się pytanie: dlaczego nie korzystają z nich władze miast? Informacje o rzeczywistym natężeniu ruchu ulicznego byłyby znakomitym wsparciem przy planowaniu kolejnych remontów, pozwalającym przewidzieć i maksymalnie zredukować wpływ utrudnień na miejski traffic.

Poznań planuje uruchomienie systemu ITS, umożliwiającego zarządzanie ruchem miejskim w czasie zbliżonym do rzeczywistego – w tym przeciwdziałanie i rozładowywanie zatłoczeń w sieci miejskiej. Jest to jednak pieśń przyszłości, wdrożenie systemu przewidywane jest na IV kwartał 2014 r., w dodatku system nie obejmie swym zasięgiem całego miasta. Tymczasem już teraz systemy monitorujące drogi online pozwalałby nie tylko doraźnie łagodzić skutki utrudnień, ale także w przyszłości eliminować ich przyczyny.

Podobne wiadomości:

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-16

Najwolniejsze miasta w Polsce - ranking

Najwolniejsze miasta w Polsce - ranking

Aktualności 2017-06-29

Komentuj:

~robin 2011-10-06

Czemu ktoś w końcu nie wpadnie na pomysł, żeby albo na czas remontów - albo "na dłuższą metę" - wprowadzić ruch jednokierunkowych na ulicach ? Będzie o wiele bezpieczniej i szybciej się jeździć. Czyli jedna ulica jest w jedną stronę, a druga równoległa do niej - w drugą stronę - a pomiędzy nimi "łączniki" też jednokierunkowe. Same plusy - zero minusów. Bo to, że ktoś będzie musiał "kawałek" objechać - to jest ŻADEM minus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.