mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Outsourcing - więcej wad niż zalet?

Outsourcing - więcej wad niż zalet?

Firmy z branży motoryzacyjnej często korzystają z outsourcingu (zlecanie części prac podwykonawcom), który umożliwia większą efektywność produkcji. Koncernom przynosi on korzyści także w obliczu kryzysu. Niestety tracą na tym pracownicy outsourcingowi.

Outsourcing - więcej wad niż zalet?
Outsourcing oznacza wykorzystywanie zasobów zewnętrznych, zlecanie wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym procesów niezbędnych dla funkcjonowania własnego przedsiębiorstwa, które zostaną tam zrealizowane efektywniej niż byłoby to możliwe we własnym zakresie. Na przykładzie firm motoryzacyjnych oznacza to, że część prac dla producenta (m.in. General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach) wykonują na zlecenie mniejsze firmy (które to zatrudniają pracowników) i ponoszą większe ryzyko, bo są dosyć mocno zależne od kontraktów z klientami. Natomiast koncernom takie podzlecanie prac zewnętrznym firmom przynosi duże korzyści, zarówno w okresie koniunktury jak i w czasie kryzysu.

W obliczu międzynarodowego kryzysu i rosnących problemów w firmach z branży motoryzacyjnej, outsourcing ma dużą zaletę dla „wielkich graczy”. Praktyczne w każdej chwili można wypowiedzieć umowy lub nie przedłużyć kontraktów z podwykonawcami, a tym samym pozbyć się części pracowników i obniżyć koszty. Taką decyzję podjął w Polsce Opel. W gliwickim zakładzie pracownicy zatrudniani przez GMMP zaczęli wykonywać prace zlecane do tej pory innym firmom. Być może w dłuższej perspektywie czasu pomaga to dużym firmom w przetrwaniu kryzysu, jednak stawia w dramatycznej sytuacji podwykonawców i zatrudnionych tam ludzi, którzy w następstwie tego tracą pracę.

Można zatem uznać, że przy braku koniunktury, outsourcing jest po prostu metodą do przerzucenia ryzyka gospodarczego na barki pracowników. Takim praktykom chce się przeciwstawić NSZZ Solidarność przy General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach.

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando