mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > PE popiera ekologiczne opłaty dla ciężarówek

PE popiera ekologiczne opłaty dla ciężarówek

Parlament Europejski poparł kolejną nowelizację dyrektywy o tzw. eurowinietach. Tym razem dotyczy ona opłat drogowych dla ciężarówek powyżej 12 ton, której zadaniem jest lepsza ochrona środowiska naturalnego, zdrowia obywateli i promocja „zielonego” transportu.

PE popiera ekologiczne opłaty dla ciężarówek
Propozycja przewiduje różnicowanie opłat za przejazd w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza i poziomu hałasu. Może być też uzależniona od kosztów zwiększonego ruchu pojazdów (zatorów na drogach). Ma to zachęcić przewoźników do zakupu bardziej ekologicznych pojazdów i zracjonalizowania planowania logistycznego i tras. Ciężarówki najgorsze pod względem czystości spalin zapłacą więcej.

W pierwotnej propozycji z zeszłego roku Komisja Europejska postulowała, by opłaty za przejazd były pobierane elektronicznie, a wpływy z tego tytułu przeznaczane były na projekty ograniczające negatywne skutki transportu, jak choćby badania i rozwój w zakresie ekologicznych i oszczędniejszych pojazdów. Obecnie wzmocniono ten zapis, przyjmując poprawkę, że pieniądze z eurowiniety mają obowiązkowo iść na „zielone” inwestycje, w tym alternatywne środki transportu czy usprawnienie infrastruktury drogowej (ekrany obniżające poziom hałasu).

Legislacja o eurowinietach dotyczy całej unijnej sieci transportowej, w której polskie drogi stanowią około 5 tys. km. Eurodeputowani przyjęli zapis, który umożliwi pobieranie opłat za korzystanie nie tylko z tej sieci, ale także z tych dróg krajowych, na których odbywa się zazwyczaj znaczący międzynarodowy transport towarowy.
Odrzucono z kolei propozycję rozszerzenia opłat na pojazdy o masie od 3,5 tony, podobnie jak pomysł objęcia opłatami wszystkich odcinków dróg i samochodów osobowych.
Już w tej chwili system eurowiniet jest oparty częściowo na zasadzie „zanieczyszczający płaci więcej”. Nowelizacja ma zagwarantować, że w jeszcze większym stopniu będzie to brane pod uwagę. Nowelizacja trafi teraz pod obrady ministrów ds. transportu krajów członkowskich, a potem wróci do drugiego czytania w PE. Komisja Europejska planuje, że wejdzie w życie jeszcze przed 2011 rokiem.
Tematy w artykule: transport Komisja Europejska

Podobne wiadomości:

Honda sprawdza

Honda sprawdza "inteligentną drogę"

Aktualności 2014-11-28

KE bada niemiecką płacę minimalną dla kierowców

KE bada niemiecką płacę minimalną dla...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.