mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > PIM z dywizją poddostawców

PIM z dywizją poddostawców

Drugie wyjazdowe spotkanie członków PIM oraz firm "zaprzyjaźnionych" związanych z sektorem motoryzacyjnym już za nami. Ideą spotkania, organizowanego w dniach 28-29 września, było stworzenie dywizji poddostawców - silnej reprezentacji w kontaktach z rządem, organizacjami oraz firmami krajowymi i międzynarodowymi.

PIM z dywizją poddostawców

Przypomnijmy, podczas debiutanckiej edycji, która odbyła się na początku czerwca br. w Baranowie Sandomierskim zgromadzeni wzięli udział w prelekcjach poświęconych aktualnej sytuacji w  branży oraz zwiedzili m.in. zakłady Kirchhoff Polska w Mielcu oraz Pilkington Automotive Poland w Sandomierzu.

Atrakcją spotkania w Legnicy, podobnie jak w przypadku poprzedniej edycji było zwiedzanie zakładów firm zaprzyjaźnionych działających w branży motoryzacyjnej. Pierwszy dzień rozpoczął się od zwiedzania zakładów w prężnie rozwijającej się Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (LSSE). Uczestnicy rozpoczęli od firmy Wezi-tec, specjalizującej się produkcji elementów z tworzyw sztucznych  do wyposażenia wnętrz pojazdów m.in.: uchwytów, klamek, popielniczek, maskownic. Ten jedyny "zagranicznych oddział" niemieckiej firmy Weber rozpoczął działalność w LSSE w czerwcu 2003 r., a w niespełna rok później (maj 2004) uruchomił produkcję. Zakład rozwija się bardzo dynamicznie - obecnie spółka zatrudnia 85 pracowników, co już przekroczyło założenia na początek 2006 r. W do końca roku 2005 firma planuje zwiększyć zatrudnienie do ponad 100 osób a docelowo do 200 osób. Produkty z legnickiego zakładu Wezi-Tec trafiają m.in. do Volkswagena i Audi.

Zobacz galerię: Zakład Wezi-tec w Legnickiej SSE

Kolejnym punktem programu była wizyta w zakładzie Faurecii. W zakładzie Faurecia Legnica od października 2002 roku produkowane są elementy izolacyjne do wyposażenia wnętrz samochodów: półki odkładacze do bagażnika, dywaniki podłogowe, maty tekstylne, podsufitki dla takich klientów jak: Opel, VW, Peugeot, Renault, BMW.
Do produkcji wykorzystywana jest technologia zgrzewania, formowania, cięcia i montażu. Zakład zatrudnia około 400 osób. Podobnie jak w Wezi-tec przed wyruszeniem na halę produkcyjną,  dokonano prezentacji osiągnięć grupy Faurecia, która w naszym kraju ma już 9 zakładów i 1 centrum naukowo-badawcze.

Zobacz galerię: Zakład Faurecii w Legnickiej SSE

Po odwiedzinach w strefie, uczestnicy wzięli udział w oficjalnym spotkaniu członków Izby. Prezes Izby Roman Kantorski i Dyrektor Biura Izby Rafał Orłowski, przedstawili podsumowali dotychczasowe działania PIM w 2005 r. "Już teraz obecny rok należy uznać za udany. Pierwsza edycja konferencji AutoEvent 2005, która odbyła się w maju w Poznaniu (150 uczestników z kraju i zagranicy), spotkanie w Baranowie Sandomierskim oraz misja blisko 40 poddostawców z Polski do centrali PSA w Poissy w lipcu, wskazują, że rola PIM jako "zwornika" informacji o polskim przemyśle motoryzacyjnym oraz możliwości kooperacyjnych wzrasta z miesiąca na miesiąc. Tegoroczne działania PIM nie kończą się na wrześniowym spotkaniu. Pod koniec listopada planowane są jeszcze dwie misje poddostawcze do: Skoda Auto i do fabryki PSA w Trnawie. Ponadto w najbliższych tygodniach przygotowany zostanie nowy serwis internetowy PIM, który będzie lepiej informował o bieżących wydarzeniach w motoryzacji" - powiedział Rafał Orłowski.

Zobacz galerię: PIM spotkanie dywizji poddostawców w Legnicy

Zorganizowane spotkanie było doskonałym forum wymiany poglądów i doświadczeń. Uczestnicy dyskutowali o potrzebie integracji sektora poddostawczego w Polsce. Wszyscy byli zdania, że ścisła współpraca to potężna szansa dla sektora motoryzacyjnego, stąd wzorem innych europejskich organizacji, w PIM powołano "dywizję" firm związanych z sektorem poddostawczym. Nowopowstały człon Polskiej Izby Motoryzacji będzie idealną platformą dla tego rodzaju spotkań i kontaktów w ramach wzajemnego poznania swoich możliwości.
W najbliższym roku dywizji przewodzić będą: Bruno Jonczyk - prezes grupy Faurecia w Polsce oraz Janusz Soboń - Dyrektor Zarządzający Kirchhoff Polska.

Wieczorem, po owocnych ustaleniach na wszystkich czekała staropolska kolacja. Uczestnicy do późnych godzin wieczornych, w Gospodzie Spiż w Legnicy dzielili się wrażeniami i doświadczeniami.

Na tym jednak nie koniec niespodzianek. Drugiego dnia wszyscy czekali na zapowiadaną wizytę w Kuźni Jawor, której początki sięgają XIX wieku. Warto podkreślić, że zakład ten jest jednym z nielicznych dużych poddostawców z kapitałem polskim. Kuźnia wytwarza odkuwki matrycowe stalowe oraz komponenty obrobione skrawaniem, np. piasty koła, elementy zawieszenie i układu napędowego dla światowych koncernów motoryzacyjnych. O wysokiej jakości wytwarzanych komponentów świadczą nie tylko odbiorcy, ale również posiadane certyfikaty zarządzania jakością w tym ISO/TS 16949.

Zobacz galerię: Kuźnia Jawor

Spotkania wyjazdowe i konferencje organizowane przez PIM cieszą się rosnącym zainteresowaniem stale rozwijającego się sektora producentów komponentów dla motoryzacji jak też firm świadczących na ich rzecz usługi. Są to wydarzenia gromadzące najbardziej aktywnych przedstawicieli tego sektora w Polsce. Pod koniec spotkania uczestnicy życzyli sobie aby kolejne edycje okazały się równie owocne jak tak w Legnicy.


Polska Izba Motoryzacji dziękuje panu Wojciechowi Bajanowi (Wezi-tec), pani Małgorzacie Ziębie (Faurecia w Polsce) oraz panom: Bruno Jonczykowi (Faurecia w Polsce) i Markowi Kukli (Kuźnia Jawor) za pomoc oraz umożliwienie zwiedzenia ich zakładów.

Redakcja platformy mojeauto.pl dołącza się do podziękowań. Już niebawem na łamach działu Mapa Polskiej Motoryzacji przedstawimy szczegółowe relacje ze zwiedzanych zakładów.

 

Tematy w artykule: wydarzenia

Podobne wiadomości:

Dębica odpowiedzialna społecznie

Dębica odpowiedzialna społecznie

Aktualności 2011-11-22

Autoevent 2011 – VII konferencja przemysłu motoryzacyjnego

Autoevent 2011 – VII konferencja przemysłu...

Aktualności 2011-06-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando