mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > PIP: firmy powszechnie łamią przepisy o czasie pracy kierowców

PIP: firmy powszechnie łamią przepisy o czasie pracy kierowców

Aż 61 proc. skontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy przewoźników łamało przepisy dotyczące czasu jazdy, czasu postoju oraz obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców. Kontrole przeprowadzono w ur. u 364 pracodawców, zatrudniających ogółem ponad 35 tys. pracowników. Inspektorzy sprawdzili ponad 402 tys. dni pracy kierowców.

PIP: firmy powszechnie łamią przepisy o czasie pracy kierowców

W ocenie inspektorów pracodawcy bardzo często nie zaliczali kierowcom do czasu pracy zarówno okresów przeznaczonych na wykonywanie obsługi codziennej pojazdu, czasu załadunku oraz rozładunku, jak i czasu niezbędnego do załatwienia formalności administracyjnych związanych z przewożonym towarem. 

Jednak głównym problemem jest traktowanie przez pracodawców obowiązku ewidencjonowania czasu pracy jako „zbędnej formalności”. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy system wynagradzania kierowców opiera się na wypłacie diet z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, które stanowią ponad 70 proc. należności wypłacanej kierowcy miesięcznie (tylko pozostała część to wynagrodzenie za pracę).

Naruszenie przepisów wynikają przede wszystkim z chęci minimalizowania kosztów prowadzenia firmy za wszelką cenę. Przewoźnicy często zmniejszają liczbę zatrudnionych kierowców, zwiększając, często ponad miarę liczbę zadań przewozowych dla pozostałej kadry.
 
Jak podkreślają przedstawiciele PIP, nieprawidłowości wynikają również z braku właściwego planowania ze strony spedytorów i dyspozytorów. Powoduje to konieczność zlecania kierowcom nadmiernej liczby zadań, bez uwzględnienia dopuszczalnych okresów jazdy, wymaganych przerw i odpoczynków.

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada częstsze kontrole czasu pracy kierowców. Ich główny cel to znalezienie niezapłaconych nadgodzin kierowcy. W tym celu powoływane są specjalne zespoły w okręgowych inspektoratach pracy.

Podobne wiadomości:

Będziemy taniej serwisować auta

auto motor i sport 0000-00-00

Nie będzie zmian w prawie jazdy 2016!

Nie będzie zmian w prawie jazdy 2016!

Finanse i prawo 2015-11-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.