mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > PKN Orlen chce na Litwę

PKN Orlen chce na Litwę

PKN Orlen SA złożył ofertę na zakup 53,7% akcji Mažeikiu Nafta oferowanych przez Yukos International. Zawiera ona również deklarację ewentualnego odkupienia, na tych samych warunkach, akcji MN będących w posiadaniu rządu litewskiego.

Oferta ma charakter warunkowy i jest uzależniona od spełnienia szeregu warunków prawnych, w tym dotyczących formalnego i technicznego statusu aktywów logistycznych Mažeikiu Nafta. PKN Orlen przeanalizował warunki zakupu kontrolnego pakietu litewskiego koncernu naftowego Mažeikiu Nafta pod kątem ostrych kryteriów oceny inwestycji wyznaczonych przez strategię koncernu, ukierunkowanych na projekty o wysokiej stopie zwrotu. Analiza potwierdziła, że przy proponowanej cenie inwestycja spełnia stawiane wymagania. Poza wymiarem stricte biznesowym inwestycja ma także znaczenie strategiczne w kontekście budowy strefy regionalnego bezpieczeństwa energetycznego obejmującej zarówno Polskę, jak i Litwę, oraz kraje bałtyckie. Nabycie kontrolnego pakietu MN umocni pozycję koncernu jako największego odbiorcy rosyjskiej ropy.

Mažeikiu Nafta jest przedsiębiorstwem o dobrej kondycji finansowej, zlokalizowanym na dynamicznie rozwijającym się rynku o wysokim wzroście gospodarczym. Dodatkowo MN jest w pełni zintegrowanym zakładem rafineryjnym, dającym możliwość wykorzystania potencjału wynikającego z różnic pomiędzy cenami ropy Brent i Ural.

W ocenie PKN Orlen rafineria w Możejkach posiada interesującą lokalizację w stosunku do istniejącej działalności płockiej spółki. Daje możliwość umocnienia pozycji w regionie i dalszej optymalizacji obecnych operacji. Ponadto zakup rafinerii Mažeikiu Nafta pozwoliłby na rozbudowanie infrastruktury produkcyjnej i zwiększenie mocy przerobowych Grupy Orlen z 21 mln ton do 31 mln ton ropy naftowej.

PKN Orlen ma zamiar wesprzeć Rafinerię w Możejkach w realizacji programu inwestycyjnego obejmującego wdrożenie nowoczesnych technologii, zwiększenie głębokości przerobu i wykorzystania mocy przerobowych oraz dalsze przesunięcie produkcji w kierunku uzyskiwania produktów wysokiej marży.

Przewidywana inwestycja w MN nie ograniczy planów inwestycyjnych płockiego koncernu, w tym dotyczących obszaru wydobycia, które zostały przedstawione w uaktualnionej Strategii Koncernu na lata 2006-2009.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.