mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > PKN Orlen i Lotos umówiły się?

PKN Orlen i Lotos umówiły się?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Cezary Banasiński, wszczął postępowanie antymonopolowe, które wyjaśni, czy Polski Koncern Naftowy ORLEN i Grupa LOTOS zawarły niezgodne z prawem porozumienie.

Między styczniem a marcem 2005 roku UOKiK przeprowadził analizę polskiego rynku paliwowego. Bezpośrednim powodem była informacja o planowanym zakończeniu produkcji i sprzedaży benzyny uniwersalnej U-95 przez Polski Koncern Naftowy Orlen oraz Grupę Lotos. Ustalenia UOKiK dały podstawę do wszczęcia postępowania antymonopolowego przeciwko największym w kraju spółkom paliwowym.

Z dokumentacji, którą zebrał Urząd – między innymi w trakcie kontroli dokonanej w siedzibach obu przedsiębiorców – wynika, że mogło dojść do naruszenia przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. "Podejrzewamy zawarcie niezgodnego z prawem antymonopolowym porozumienia w sprawie jednoczesnego zakończenia produkcji i dystrybucji benzyny uniwersalnej, dlatego wszczęliśmy postępowanie" – mówi Cezary Banasiński.

W jego ocenie, głównym motywem działań obu spółek mogło być niedopuszczenie do sytuacji, w której jeden z nich wycofa się z produkcji i sprzedaży U-95, a drugi przejmie rynek. "Wyeliminowanie takiego ryzyka mogło być najważniejszym powodem zawarcia porozumienia" – wyjaśnia Banasiński.

Porozumienia pomiędzy przedsiębiorcami, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji są – na podstawie ustawy antymonopolowej – zabronione. Prezes UOKiK może nałożyć na każdego z uczestników karę w wysokości do 10 proc. rocznego przychodu przedsiębiorcy.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.