mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > PKN Orlen i Lotos umówiły się?

PKN Orlen i Lotos umówiły się?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Cezary Banasiński, wszczął postępowanie antymonopolowe, które wyjaśni, czy Polski Koncern Naftowy ORLEN i Grupa LOTOS zawarły niezgodne z prawem porozumienie.

Między styczniem a marcem 2005 roku UOKiK przeprowadził analizę polskiego rynku paliwowego. Bezpośrednim powodem była informacja o planowanym zakończeniu produkcji i sprzedaży benzyny uniwersalnej U-95 przez Polski Koncern Naftowy Orlen oraz Grupę Lotos. Ustalenia UOKiK dały podstawę do wszczęcia postępowania antymonopolowego przeciwko największym w kraju spółkom paliwowym.

Z dokumentacji, którą zebrał Urząd – między innymi w trakcie kontroli dokonanej w siedzibach obu przedsiębiorców – wynika, że mogło dojść do naruszenia przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. "Podejrzewamy zawarcie niezgodnego z prawem antymonopolowym porozumienia w sprawie jednoczesnego zakończenia produkcji i dystrybucji benzyny uniwersalnej, dlatego wszczęliśmy postępowanie" – mówi Cezary Banasiński.

W jego ocenie, głównym motywem działań obu spółek mogło być niedopuszczenie do sytuacji, w której jeden z nich wycofa się z produkcji i sprzedaży U-95, a drugi przejmie rynek. "Wyeliminowanie takiego ryzyka mogło być najważniejszym powodem zawarcia porozumienia" – wyjaśnia Banasiński.

Porozumienia pomiędzy przedsiębiorcami, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji są – na podstawie ustawy antymonopolowej – zabronione. Prezes UOKiK może nałożyć na każdego z uczestników karę w wysokości do 10 proc. rocznego przychodu przedsiębiorcy.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi
Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi
Solaris przygotowuje pierwsze takie zamówienie na świecie. Dwa elektryczne autobusy posłużą jako mobilne punkty poboru krwi i już niebawem trafią do polskiego odbiorcy.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech