mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Paliwa mniej, stacji więcej

Paliwa mniej, stacji więcej

W Polsce tego roku przybywa stacji benzynowych. Trendu nie osłabia spadek ilości sprzedanych paliw notowany od sierpnia.

Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) we wrześniu tego roku w naszym kraju działało 6785 stacji. To o 56 więcej niż funkcjonowało do połowy roku i o 44 w porównaniu do 2004. Lekki spadek ilości od stycznia do czerwca na razie nie budzi wiekszych obaw. Jacek Wróblewski, dyrektor generalny POPiHN, określa stan ostatnich lat jako stabilny rozwój.

 

Występujący od sierpnia spadek sprzedaży również nie jest groźny, mówi Wróblewski. Sumując bowiem wolumen od początku roku sprzedaż nadal jest większa od ubiegłorocznej. POPiHN prognozuje również w najbliższych latach ustatkowany wzrost sprzedaży. Ilość tankowanych oleju napędowego i gazu płynnego (LPG) ma jednak rosnąć dużo wyraźniej niż benzyny.

 

Zdecydowana większość z punktów dystrybucji należy bezpośrednio do firm nimi zarządzających (5798). Poważną liczbę stanowią tutaj stacje niezależnych operatorów. Od dłuższego czasu ich liczba utrzymuje się na poziomie 3500. Jest to jednak liczba szacunkowa, bowiem wiele z małych punktów prywatnych znika z rynku. Na ich miejsce budowane są duże inwestycje o wyższym standardzie. Na takie kroki częściej decydują się właściciele kilku obiektów. Zarządcy pojedynczych stacji bardzo rzadko podejmują ryzyko dużej inwestycji.

 

Czytaj więcej:

 

Lotos przejmuje stacje Esso

 

Elstar Oils Inwestuje w biopaliwa

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.