mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Paliwa są gorszej jakości

Paliwa są gorszej jakości

UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) wydał właśnie, pojawiający się rokrocznie, raport dotyczący jakości paliw, dostępnych na stacjach benzynowych w całej Polsce. Nie jest dobrze.

Paliwa są gorszej jakości
3,46% - tyle próbek paliw (benzyna i ON), skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w 2010 roku, nie spełniało norm jakościowych. Rok wcześniej było to 3,08%, zatem stan jakości paliw się pogorszył. Podobnie, a w zasadzie znacznie gorzej, jest z gazem LPG - prawie 4% przebadanych próbek była poniżej normy, w porównaniu z rokiem 2009, gdzie jedynie 0,78% było kiepskiej jakości.

Teraz troszkę konkretniejszych liczb. Gdy rozbijemy te wartości na czynniki pierwsze, zauważymy, że jakość ON nieco się poprawiła - 3,49%, natomiast rok temu było to aż 3,75%. Głównym motorem napędowym ogólnego spadku procentowego w jakości paliw jest benzyna, ponieważ to jej procentowy odsetek próbek poniżej norm - 3,44% - był dużo wyższy niż poprzednio - 2,58%.

LPG nie jest, jak wspomnieliśmy, lepszy: 3,72% w porównaniu do 0,78% w 2009 roku. Najgorzej było w województwach łódzkim (13,79% skontrolowanych stacji), opolskim (10,53%), podlaskim (11,76%), wielkopolskim (7,69%) oraz małopolskim (6,25%). W biopaliwach nieprawidłowości odnotowano w 12,5% skontrolowanych próbek. Kontrola dosięgła także te stacje benzynowe, na które napłynęła duża liczba skarg od klientów, niezadowolonych z jakości oferowanych na nich paliw. I tak: z pobranych 618 próbek na 536 stacjach, nieprawidłowości wykazano w 31 flakonikach - 21 ON i 10 benzyny.

Najwięcej zastrzeżeń wśród stacji, na których w poprzednich latach jakość paliw była kwestionowana, miano w województwach: kujawsko-pomorskim (12%), zachodniopomorskim (10,61%) oraz mazowieckim (8,82%). Nieprawidłowości nie stwierdzono w Opolskiem, Podlaskiem, Lubelskiem, Podkarpackiem i Warmińsko-Mazurskiem.

Inspekcja Handlowa skierowała do prokuratury 57 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Do tego momentu wszczęto 38 postępowań - do sądów wniesiono dwa akty oskarżenia, 23 sprawy umorzono m.in. z powodu braku oznak przestępstwa, znikomej szkodliwości, czy niewykrycia sprawcy przestępstwa. Siedem spraw jest aktualnie w toku postępowania. Za handel paliwami jakości poniżej norm przewidziane są grzywny w wysokości do miliona złotych oraz kary pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Podobne wiadomości:

Renault ZOE - akcja serwisowa

Renault ZOE - akcja serwisowa

Aktualności 2016-03-25

Ceny paliw - stacje jeszcze bardziej...

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.