mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Paliwa są gorszej jakości

Paliwa są gorszej jakości

UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) wydał właśnie, pojawiający się rokrocznie, raport dotyczący jakości paliw, dostępnych na stacjach benzynowych w całej Polsce. Nie jest dobrze.

Paliwa są gorszej jakości
3,46% - tyle próbek paliw (benzyna i ON), skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w 2010 roku, nie spełniało norm jakościowych. Rok wcześniej było to 3,08%, zatem stan jakości paliw się pogorszył. Podobnie, a w zasadzie znacznie gorzej, jest z gazem LPG - prawie 4% przebadanych próbek była poniżej normy, w porównaniu z rokiem 2009, gdzie jedynie 0,78% było kiepskiej jakości.

Teraz troszkę konkretniejszych liczb. Gdy rozbijemy te wartości na czynniki pierwsze, zauważymy, że jakość ON nieco się poprawiła - 3,49%, natomiast rok temu było to aż 3,75%. Głównym motorem napędowym ogólnego spadku procentowego w jakości paliw jest benzyna, ponieważ to jej procentowy odsetek próbek poniżej norm - 3,44% - był dużo wyższy niż poprzednio - 2,58%.

LPG nie jest, jak wspomnieliśmy, lepszy: 3,72% w porównaniu do 0,78% w 2009 roku. Najgorzej było w województwach łódzkim (13,79% skontrolowanych stacji), opolskim (10,53%), podlaskim (11,76%), wielkopolskim (7,69%) oraz małopolskim (6,25%). W biopaliwach nieprawidłowości odnotowano w 12,5% skontrolowanych próbek. Kontrola dosięgła także te stacje benzynowe, na które napłynęła duża liczba skarg od klientów, niezadowolonych z jakości oferowanych na nich paliw. I tak: z pobranych 618 próbek na 536 stacjach, nieprawidłowości wykazano w 31 flakonikach - 21 ON i 10 benzyny.

Najwięcej zastrzeżeń wśród stacji, na których w poprzednich latach jakość paliw była kwestionowana, miano w województwach: kujawsko-pomorskim (12%), zachodniopomorskim (10,61%) oraz mazowieckim (8,82%). Nieprawidłowości nie stwierdzono w Opolskiem, Podlaskiem, Lubelskiem, Podkarpackiem i Warmińsko-Mazurskiem.

Inspekcja Handlowa skierowała do prokuratury 57 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Do tego momentu wszczęto 38 postępowań - do sądów wniesiono dwa akty oskarżenia, 23 sprawy umorzono m.in. z powodu braku oznak przestępstwa, znikomej szkodliwości, czy niewykrycia sprawcy przestępstwa. Siedem spraw jest aktualnie w toku postępowania. Za handel paliwami jakości poniżej norm przewidziane są grzywny w wysokości do miliona złotych oraz kary pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Podobne wiadomości:

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja benzynowa

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja...

Polskie drogi 2016-12-06

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki kontroli

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki...

Aktualności 2016-04-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris znów wśród najlepszych
Solaris znów wśród najlepszych
Po raz kolejny polski producent autobusów spod poznańskiego Bolechowa jest wśród najlepszych. Firma Solaris to jedyny producent autobusów, który podpisał Europejską Deklarację na rzecz wdrożenia „czystych autobusów”.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech