mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Paliwowe innowacje z Nysy

Paliwowe innowacje z Nysy

W dniu 20 czerwca br. dokonano uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Zakładu Produkcji Etanolu, który powstanie w Goświnowicach koło Nysy. Inwestorem jest firma BIOTANOL S.A. Zakończenie robót i uruchomienie instalacji planowane jest na III kwartał 2008r.

Inwestycja, którą realizuje firma Biotanol oparta jest na licencji nabytej od firmy KATZEN International Inc. (USA). Licencja ta, zapewnia know-how na produkcję etanolu o jakości odpowiadającej paliwu dla napędzanych nim pojazdów, spełniającego stosowne wymogi jakościowe. Nabytą technologię wyróżnia wysoka sprawność i wydajność procesu, optymalizacja zużycia surowców i nośników energii. Projektowany sposób zagospodarowania produktu odpadowego minimalizuje negatywne oddziaływania tej inwestycji na środowisko naturalne. Jest to technologia czysta, nieobciążająca środowiska odpadami, oparta na procesach fermentacji.
Zarówno ze względu na charakter procesów technologicznych, jaki i ich skalę, przedsięwzięcie ma charakter innowacyjny, nie tylko w Polsce. W Europie funkcjonuje tylko kilka fabryk wybudowanych w oparciu o licencję firmy Katzen.

Rozwój rynku biopaliw ma dziś znaczenie przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, które należy rozumieć jako stopień (skalę) zaspokojenia popytu rynku nośnikami energii z własnych źródeł. Wprowadzenie biopaliw stwarza szansę zwiększenia poziomu bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza, gdy pochodzić one będą z rodzimej produkcji. Po zrealizowaniu inwestycji spółka BIOTANOL S.A. lokować się będzie na trzech odmiennych rynkach - rynku kukurydzy jako surowca do produkcji, rynku DDGS (suche ziarno kukurydzy powstające w procesie produkcji) oraz rynku etanolu odwodnionego. Skala zapotrzebowania zakładu na kukurydzę sięga 15% obecnej krajowej produkcji tego ziarna. Pojawienie się rynku zbytu na 350 tyś. ton kukurydzy wraz z koniecznością jej przemieszczania z terenu kilku województw oznacza stworzenie nowych miejsc pracy - będą to miejsca pracy w rolnictwie, a także w jego otoczeniu (sektor zaopatrzenia rolnictwa, usługi, transport, magazynowanie) oraz bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym - docelowo ok. 57 osób.

Przeczytaj także:

Kokosowe oktany (2007-05-10)

'Wieprzowy' diesel (2007-04-23)

Pomarańczowe paliwo (2007-03-08)

Polmos Wrocław i Akwawit Leszno: fuzja i produkcja (2006-12-11)


 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.