mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pamiętasz taką Skodę?

Pamiętasz taką Skodę?

Komercyjne sukcesy samochodów marki ŠKODA z nadwoziami coupe (najpierw modelu 110R, następnie serii Rapid/Garde) w latach osiemdziesiątych, zachęciły dział konstrukcyjny marki do rozpoczęcia prac nad nowoczesnym następcą.

Pamiętasz taką Skodę?
Zadania podjął się niezwykle prężny i dziś nieco zapomniany dział konstrukcyjny filii fabryki (BAZ), nowoczesnego zakładu zbudowanego od podstaw na przedmieściach Bratysławy - w miejscowości Devínska Nová Ves. Fabrykę dedykowano wielkoseryjnej produkcji całkowicie nowej gamy samochodów ŠKODA, nad którą trwały intensywne prace już od przełomu lat 60. i 70.

Widoczne na fotografiach coupe powstało w latach 1981-82 i było poważną rekonstrukcją wytwarzanego w Kvasinach modelu Rapid/Garde. O nowoczesną formę nadwozia zadbał bratysławski stylista Milan Biroš, jednak to nie zmiana wyglądu była najpoważniejszą modyfikacją. Przeniesienie układu napędowego do przodu umożliwiło, po odpowiedniej korekcie struktury nośnej nadwozia, wprowadzenie w tylnej jego części dużych drzwi, otwieranych ku górze.

Samochód nazwany ŠKODA Š743 Locusta, miał docelowo wykorzystywać podzespoły dojrzewającego projektu Š780. Ostatecznie nie doczekał się realizacji, a w zakładach BAZ od maja 1982 roku, przez pięć sezonów montowano klasyczne, tylnonapędowe coupe Š743 Garde. Prototyp Locusta, poddany renowacji w roku 2006 możemy dziś oglądać w posiadającym wyjątkowo interesujące zbiory, Muzeum Transportu w Bratysławie.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda prototyp Skoda Š743 Locusta

Podobne wiadomości:

Elektryczna Skoda w 2020 roku

Elektryczna Skoda w 2020 roku

Aktualności 2017-11-20

Ecodriving - egzamin z oszczędnej jazdy...

auto motor i sport 0000-00-00

Oferta jakiej nie było - co roku, od października, jest szansa na jazdę za darmo. Skorzystaj z niej - zmień swój styl jazdy.

Komentuj:

olaicek 2011-10-03

pierwszy raz widzę takie cudo...trochę mi przypomina opla kadeta, ale na tamte czasy mógł być przyjemnym autkiem :) szkoda, że został tylko prototypem...

skoczek78 2011-10-02

Ten przód to taki mocno podobny do Forda Sierry :) Ciekawe kto od kogo podpatrzył, pewnie Czesi od Amerykanów :) A swoją to drogą to prawda, że Skoda działa prężnie i ma się dobrze a u nas bieda...

aaa 2011-09-22

Nie pamiętam jej, ale trochę przypomina rozciągniętego polskiego Warsa. Nawet kolor prototypu podobny :) Tyle, że skoda byłą pierwsza (Wars był w 1986 o ile pamiętam).

marko1 2011-09-22

Czesi ŠKODĘ mają a nam został ogarek

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.