mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Parkuj z głową

Parkuj z głową

Kilka lat temu, aby zdać prawo jazdy, trzeba było m.in. zaliczyć kilka manewrów symulujących parkowanie na placu. Dziś egzaminatorzy parkowanie sprawdzają w miejskich realiach. A "sztuka parkowania" do łatwych nie należy.

Parkuj z głową
Kierowca, który zda prawo jazdy w teorii, powinien posiadać umiejętność parkowania. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest. W 2013 roku na parkingach w Polsce policja odnotowała 278 wypadków, w których, jak podaje policja, rannych zostało ponad 300 osób. Co ciekawe, w tych liczbach nie uwzględniono kolizji, w których nikt nie ucierpiał.

„Trudności z parkowaniem dotyczą wielu kierowców, nie tylko początkujących. Nadal niewiele osób doskonali swoje umiejętności prowadzenia auta po ukończeniu kursu nauki jazdy, co w praktyce oznacza, że wielu manewrów kierowcy uczą się sami, bo nie wszystko pamiętają z zajęć. Popełniają więc wiele błędów, a następnie je utrwalają" – zauważa Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Może się wydawać, że parkowanie jest czynnością prostą. Aby zająć dogodne miejsce na parkingu, kierowca musi jednak zwrócić uwagę na wiele czynników. Uwagę skupiamy nie tylko na poszukiwaniu miejsca. Stres jest naszym największym wrogiem podczas parkowania. Presja ze strony innych uczestników ruchu czy też pieszych nie może wpływać na nasze zachowanie. W przeciwnym razie wykonujemy nerwowe ruchy, przestajemy zwracać uwagę na detale i nie oceniamy prawidłowo odległości. Zarysowany samochód stojący obok może uszczuplić nasz budżet.

"Jeśli nie jesteśmy pewni, czy bezpiecznie wykonamy manewr, zatrzymajmy pojazd, wycofajmy się z manewru i spróbujmy jeszcze raz. Nie pozwólmy, aby inni kierowcy nas zestresowali. Ruch na parkingu to normalna rzecz – mamy prawo do bezpiecznego manewrowania, nawet jeśli zajmuje to więcej niż kilka sekund" – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Czasem warto skorzystać z pomocy współpasażera. Ten wysiądzie i pomoże, sprawdzając, jak wiele zostało nam miejsca na zaparkowanie.

Pamiętajmy również przy wyjeżdżaniu z miejsca parkingowego dokładnie sprawdzić otoczenie samochodu. Wracając np. z długo trwających zakupów możemy zapomnieć o znajdującym się słupku, a i nie dostrzeżemy go w lusterku wstecznym. „Wszystkie manewry musimy wykonywać z minimalną prędkością, w gotowości do zatrzymania auta w każdej chwili. Kierowca musi być czujny i obserwować otoczenie, w szczególności pieszych oraz inne poruszające się po parkingu pojazdy. Patrzenie w lusterka nie wystarczy” - dodają trenerzy.
Tematy w artykule: parkowanie Park Assistant parking

Podobne wiadomości:

Hologramy w walce o miejsca dla niepełnosprawnych

Hologramy w walce o miejsca dla...

Aktualności 2015-05-08

Mercedes i Bosch pracują nad automatycznym parkowaniem

Mercedes i Bosch pracują nad automatycznym...

Technika 2015-06-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.