mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Październik gorszy

Październik gorszy

Październikowa sprzedaż nowych aut na terenie Europy była aż o 4,4% gorsza niż przed rokiem. Październik słabiej też się prezentuje na tle wyników uzyskanych we wrześniu.

W październiku liczba nowo zarejestrowanych aut wyniosła 1.119.106 sztuk, przy 1.254.603 w październiku zeszłego roku i 1.411.323 we wrześniu. Gorszy wynik to także skutek mniejszej liczby dni pracujących, o 3 w Hiszpanii, Austrii czy Portugalii, o 2 we Francji, Włoszech.

Spośród pięciu największych rynków, tylko w Niemczech zanotowano w październiku wzrost sprzedaży w porównaniu do zeszłego roku (+4,5%). Łącznie w krajach "piętnastki" zarejestrowano o 3,5% mniej aut niż przed rokiem, a w całej Unii plus 3 kraje należące do EFTA spadek wyniósł 4,4%. I znów spory wpływ na to miała sprzedaż w Polsce, gdzie w stosunku do października ubiegłego roku sprzedaż spadła aż o 37,6%. We wszystkich nowych krajach członkowskich spadek sprzedaży wyniósł 19,2 proc.

Od początku roku licząc utrzymuje się wciąż nieznaczny wzrost sprzedaży (+0,9%). Najgorzej pod tym względem prezentują się nowe kraje unijne (-2,6%), a spośród nich Czeska Republika (-12,3%).

Nie doszło do jakichś większych zmian na czołowych pozycjach wśród marek. Nadal największym udziałem w rynku może pochwalić się Renault, choć udział ten zmalał z 10,4 do 10,2% licząc od początku roku. Tuż za francuską marką plasuje się Volkswagen z 9,8-procentowym udziałem (spadek z 9,9%) i Opel - 9,0%.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.