mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pekin ogranicza liczbę samochodów

Pekin ogranicza liczbę samochodów

W tym roku w samym Pekinie kupiono 4,7 miliona (!) samochodów, czyli prawie dwa razy tyle ile sprzedano choćby pięć lat temu.

Pekin ogranicza liczbę samochodów
Pomimo tego, że Pekin ma teraz ultranowoczesną sieć metra, mieszkańcy dalej pragną poruszać się wyłącznie samochodami, przez co ulice miasta stoją praktycznie cały dzień w bezruchu. Władze w końcu postanowiły dać temu kres i wprowadzają od 2011 roku obostrzenia przy rejestracji samochodów, podobnie jak to robił Shanghaj przez ostatnie 10 lat.

W tym roku zarejestrowano 720 tysięcy nowych samochodów osobowych oraz vanów. W 2011 roku liczba zostanie ustawowo zmniejszona o 1/3. Jedynie obywatele miasta będą mogli zarejestrować auto, a tylko takie będą miały prawo wjazdu do metropolii podczas godzin szczytu. Ceny biletów parkingowych także mają wzrosnąć. Yale Zhang, niezależny analityk rynku motoryzacyjnego, mówi: - Producenci samochodów będą musieli dostosować swoje plany produkcyjne w przyszłym roku do nowych przepisów. Taki ruch władz będzie kosztował koncerny motoryzacyjne obcięcie sprzedaży o około pół miliona samochodów każdego z nich.

Inne miasta - Jiangsu oraz Zhejiang, myślą nad podobnymi rozwiązaniami, np. przepisem, poprzez który kierowcy będą zmuszeni wykupić własne miejsce parkingowe przez zakupem i rejestracją swojego nowego samochodu.

Takie wieści przychodzą akurat w momencie, gdy specjaliści przewidują spadek wzrostu gospodarczego na rynku motoryzacyjnym do 10% w 2011 roku, z 30 w 2010 i 50 w 2009. Taka sytuacja nie jest jedynie spowodowana ostatnią decyzją władz Pekinu, ale także poprzez podniesienie podatków na zakup samochodu oraz końca dopłat rządowych dla tych, którzy kupują małe i ekonomiczne auta.

Podobne wiadomości:

Polestar rozpoczął budowę fabryki w Chinach

Polestar rozpoczął budowę fabryki w Chinach

Aktualności 2017-11-21

Nowy podatek od używanych samochodów

Nowy podatek od używanych samochodów

Finanse i prawo 2016-07-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.