Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Peterhansel coraz bliżej celu

Peterhansel coraz bliżej celu

Stephane Peterhansel ma szansę stać się drugim w historii zawodnikiem, który zwyciężył w Dakarze zarówno na motocyklu jak i za kierownicą samochodu.

Peterhansel coraz bliżej celu

Jak dotychczas tej sztuki dokonał tylko Hubert Auriol, który najpierw dwukrotnie wygrał Dakar na motocyklu, a w 1992 roku, podczas najdłuższej edycji rajdu z Paryża do Kapsztadu w RPA triumfował także w Mitsubishi Pajero. Peterhansel wygrywał Dakar na motocyklu aż sześciokrotnie, a teraz jest bliski końcowego zwycięstwa samochodem. Kierowca fabrycznego teamu Mitsubishi odnotował dzisiaj trzeci czas odcinka specjalnego i umocnił się na prowadzeniu.

Hiroshi Masuoka, kolega Francuza z teamu Mitsubishi Motors Motor Sports zajął z kolei piąte miejsce i nadal zajmuje drugą pozycję w łącznej klasyfikacji. Japończyk, dwukrotny zwycięzca Dakaru z lat 2002 i 2003 wyprzedza trzeciego Jean-Louis Schlessera (także dwa zwycięstwa w latach 1999, 2000) o 1 godzinę, 26 minut i 40 sekund.

Po raz kolejny bardzo dobrze pojechali Łukasz Komornicki i Rafał Marton rywalizujący Mitsubishi Pajero w barwach Orlen Team. Polacy uzyskali 11 czas na odcinku specjalnym i awansowali na 16 miejsce w łącznej klasyfikacji.

Jacek Czachor pokonał wczorajszą próbę na 15. pozycji i awansował w klasyfikacji generalnej na 11. miejsce. Najmłodszy członek polskiej ekipy, i zarazem najmłodszy uczestnik rajdu Dakar – Łukasz Kędzierski był 33.

Zwycięzcą 14. etapu rajdu Dakar w kategorii motocykli został  Cyril Despres, który pokonał dzisiejszy etap w czasie 6 godz. 55 min. 10 sek., to już trzecie zwycięstwo Francuza w tegorocznym rajdzie. Drugi był AlfieCox ze stratą 1 min. 23 sek. Trzeci na mecie stawił się lider klasyfikacji generalnej Nani Roma  ze startą do prowadzącego 4 min. i 14 sek.

Na mecie wczorajszego etapu typu „maraton” nie było dozwolone korzystanie z pomocy ekip i samochodów serwisowych. Obsługę aut mogą wykonać tylko kierowca i pilot oraz załogi ciężarówek startujących w rajdzie, z których część faktycznie pełni rolę serwisu.

Dzisiaj ostatni z długich odcinków specjalnych na trasie z Tidjikja do Nouakchot, stolicy Mauretanii. Próba sportowa liczy 579 kilometrów, a cały etap wraz z dojazdówkami 652 km.

Wyniki OS-14 (nieoficjalne):
1. Luc Alphand/Henri Magne BMW X5 6h 51m 07s
2. Colin McRae/Tina Thorner Nissan Pick-Up  7h 05m 27s
3. Stephane Peterhansel/Jean-Paul Cottret Mitsubishi Pajero Evolution 7h 09m 37s
4. Jean-Louis Schlesser/Jean-Marie Lurquin Schlesser-Ford 7h 11m 22s
5. Hiroshi Masuoka/Gilles Picard Mitsubishi Pajero Evolution  7h 12m 12s
...
11. Łukasz Komornicki (PL)/Rafał Marton (PL)  Mitsubishi Pajero    7h 55m 37s

Klasyfikacja po 14 etapie:
1. Peterhansel/Cottret Mitsubishi Pajero Evolution   43h 46m 03s
2. Masuoka/Picard Mitsubishi Pajero Evolution 44h 51m 07s
3. Schlesser/Lurquin Schlesser-Ford 46h 17m 47s
4. Alphand/Magne BMW X5 Raid 47h 24m 32s
5. Andrea Mayer/Andreas Schulz Mitsubishi Pajero 49h 07m 38s
...
16. Komornicki/Marton Mitsubishi Pajero 61h 29m 33s

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kolejna akcja serwisowa samochodów Maserati
Kolejna akcja serwisowa samochodów Maserati
Wydawać by się mogło, że samochody luksusowe, z racji pieniędzy jakie klient za nie płaci, to produkty dopracowane do perfekcji. Ale nawet największym producentom zdarzają się wpadki. Teraz na darmowe usunięcie usterki zaproszono właścicieli Maserati. Co się stało?
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj