mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Peterhansel coraz bliżej celu

Peterhansel coraz bliżej celu

Stephane Peterhansel ma szansę stać się drugim w historii zawodnikiem, który zwyciężył w Dakarze zarówno na motocyklu jak i za kierownicą samochodu.

Jak dotychczas tej sztuki dokonał tylko Hubert Auriol, który najpierw dwukrotnie wygrał Dakar na motocyklu, a w 1992 roku, podczas najdłuższej edycji rajdu z Paryża do Kapsztadu w RPA triumfował także w Mitsubishi Pajero. Peterhansel wygrywał Dakar na motocyklu aż sześciokrotnie, a teraz jest bliski końcowego zwycięstwa samochodem. Kierowca fabrycznego teamu Mitsubishi odnotował dzisiaj trzeci czas odcinka specjalnego i umocnił się na prowadzeniu.

Hiroshi Masuoka, kolega Francuza z teamu Mitsubishi Motors Motor Sports zajął z kolei piąte miejsce i nadal zajmuje drugą pozycję w łącznej klasyfikacji. Japończyk, dwukrotny zwycięzca Dakaru z lat 2002 i 2003 wyprzedza trzeciego Jean-Louis Schlessera (także dwa zwycięstwa w latach 1999, 2000) o 1 godzinę, 26 minut i 40 sekund.

Po raz kolejny bardzo dobrze pojechali Łukasz Komornicki i Rafał Marton rywalizujący Mitsubishi Pajero w barwach Orlen Team. Polacy uzyskali 11 czas na odcinku specjalnym i awansowali na 16 miejsce w łącznej klasyfikacji.

Jacek Czachor pokonał wczorajszą próbę na 15. pozycji i awansował w klasyfikacji generalnej na 11. miejsce. Najmłodszy członek polskiej ekipy, i zarazem najmłodszy uczestnik rajdu Dakar – Łukasz Kędzierski był 33.

Zwycięzcą 14. etapu rajdu Dakar w kategorii motocykli został  Cyril Despres, który pokonał dzisiejszy etap w czasie 6 godz. 55 min. 10 sek., to już trzecie zwycięstwo Francuza w tegorocznym rajdzie. Drugi był AlfieCox ze stratą 1 min. 23 sek. Trzeci na mecie stawił się lider klasyfikacji generalnej Nani Roma  ze startą do prowadzącego 4 min. i 14 sek.

Na mecie wczorajszego etapu typu „maraton” nie było dozwolone korzystanie z pomocy ekip i samochodów serwisowych. Obsługę aut mogą wykonać tylko kierowca i pilot oraz załogi ciężarówek startujących w rajdzie, z których część faktycznie pełni rolę serwisu.

Dzisiaj ostatni z długich odcinków specjalnych na trasie z Tidjikja do Nouakchot, stolicy Mauretanii. Próba sportowa liczy 579 kilometrów, a cały etap wraz z dojazdówkami 652 km.

Wyniki OS-14 (nieoficjalne):
1. Luc Alphand/Henri Magne BMW X5 6h 51m 07s
2. Colin McRae/Tina Thorner Nissan Pick-Up  7h 05m 27s
3. Stephane Peterhansel/Jean-Paul Cottret Mitsubishi Pajero Evolution 7h 09m 37s