mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Piątek, 16:30: Uważaj na drodze!

Piątek, 16:30: Uważaj na drodze!

Na zlecenie firmy Continental Tyres przeprowadzono badanie, którego celem było uzyskanie informacji na temat tego, w jakiej porze dnia najczęściej zdarzają się wypadki na drogach w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że najmniej bezpieczną porą są jesienne, piątkowe popołudnia, czyli czas kiedy większość z nas wraca właśnie z pracy..

Piątek, 16:30: Uważaj na drodze!

Kluczowym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie liczby stłuczek na drogach jest obecna pora roku. W jesiennym listopadzie dzień jest krótki, na dworze zimno, a drogi nierzadko pokryte są wilgocią. Nie trzeba dodawać, że w piątkowe popołudnie wiele osób umęczonych tygodniem pracy, wraca samochodem z głową w chmurach, rozmyślając przy tym, jak spędzi nadchodzące kilkadziesiąt godzin wolności.

 

W 2005 roku (badania dotyczą Wielkiej Brytanii), najwięcej wypadków (2.454) miało miejsce w piątki, właśnie pomiędzy godziną 16-17. Jest to wynik o 35 procent większy niż w przypadku godzin porannych  między 8, a 9. W stosunku do godzin popołudniowych, liczba wypadków jest także mniejsza o 50 procent, między godziną 9 i 10, kiedy to najwięcej osób w pośpiechu podąża do pracy.

 

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko wypadku jest właśnie listopad. W porównaniu z październikiem wypada on o 10 procent gorzej. W listopadzie średnia temperatura wynosi około 6 stopni Celsjusza, a słońce zaczyna zachodzić koło godziny 16:30. Wystarczy dodać do tego duże korki na ulicach, kiepską pogodę i warunki atmosferyczne potęgujące zmęczenie kierowców, a już prawdopodobieństwo ewentualnego rozkojarzenia, które może być przyczyną stłuczki zwiększa się wielokrotnie.

 

Wiele osób zapomina także o tym, że przy temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza właściwości opon samochodowych ulegają zmianie, w szczególności, gdy nie zdążyliśmy jeszcze zmienić ogumienia na zimowe. Bieżnik staje się wtedy coraz twardszy, co może spowodować bardzo szybką utratę przyczepności. Rozwiązaniem jest jak najszybsza zmiana na „zimówki”, gdyż wtedy oprócz dużo krótszej drogi hamowania, samochód będzie zachowywać się stabilnie na niepewnej nawierzchni.

 

Piątkowe popołudnie nie jest jedyną porą, kiedy na drogach może wystąpić duże ryzyko stłuczki lub wypadku. Według badań, drugim, najbardziej pechowym okresem tygodnia jest sobotnie południe, kiedy na drogach zwiększa się zagęszczenie tzw. 'niedzielnych kierowców'. W drodze do swojego ulubionego supermarketu, potrafią oni złamać nagminnie wiele przepisów, stwarzając przy tym poważne zagrożenie na drodze.

 

Jeśli od czasu do czasu poruszamy się po mieście samochodem, to opisywane sytuacje nie będą dla nas obce. Niestety nie ma na to żadnego lekarstwa. Czasami wzmożona czujność nie wystarcza, bowiem oprócz naszej odpowiedzialności, liczy się również ta, której powinno się oczekiwać od innych uczestników ruchu. Niestety w wielu przypadkach to właśnie tej drugiej brakuje...

Tematy w artykule: bezpieczenstwo wypadki droga weekend

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

~Eduard 2006-11-24

Paul, na wioskach.. z pewnoscia.. jak soltys zawinie asfalt.. to nie ma juz po czym jezdzic

~jerry 2006-11-24

a po 21 to juz sie ma podwojny,. albo i potrojny obraz...

~Paul 2006-11-24

a według moich obserwacji to o 16-17 w piatki jest juz w miastach nieoc luzniej niz w inne dni pracujące, widac ze ludziska wczesniej sie zrywają do domów. Nie wiem jak jest w Anglii ale u nas chyba te wyniki bylyby nieco innne

~felix 2006-11-24

o 17 trzeba uważać podwójnie... i tak co pół godziny!

~jerry 2006-11-24

a o 17:00 to juz nie trzeba uważac??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.