mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Piątek trzynastego: pechowy czy dzień jak co dzień?

Piątek trzynastego: pechowy czy dzień jak co dzień?

Dziś 13. września. Pierwszy z dwóch tegorocznych "pechowych" piątków. Czy jednak na pewno pechowych? Czy przesądni kierowcy mają uzasadnione powody, by bać się tego dnia i zostawić swoje auta na parkingach lub w garażach?

Piątek trzynastego: pechowy czy dzień jak co dzień?
Z przeprowadzonego przez CBOS badania "Przesądy wciąż żywe" wynika, że 54% dorosłych Polaków wciąż wierzy w przynajmniej jeden przesąd, natomiast 16% badanych wskazało konkretnie lęk przed liczbą "13". O tym, że zabobony mocno zakorzeniły się w polskiej świadomości świadczy również inna statystyka – aż 24% z pytanych osób, odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy zdarza im się zachować szczególną ostrożność w piątek 13. Tego typu strach został nawet specjalnie nazwany. Ale czy paraskewidekatriafobia, bo tak właśnie nazywa się ów lęk, znajduje potwierdzenie w rzeczywistości?

Jak to jest z tym piątkiem 13.? Bazując na policyjnych statystykach nie ma wątpliwości, że piątki to dla kierowców najniebezpieczniejszy dzień tygodnia, choć jego "przewaga" nad kolejnymi dniami tygodnia nie jest jakaś oszałamiająca. Z ogółu 37.046 wypadków, jakie miały miejsce w 2012 r., aż 6.140 wydarzyło się właśnie tego dnia – to 16,6% wszystkich zdarzeń. Dla porównania, w zajmujące drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu poniedziałki było ich o prawie 600 mniej, zaś w najspokojniejsze niedziele o blisko 2.000 mniej. Większa liczba wypadków nie ma jednak związku z tym, którym dniem miesiąca jest piątek.

- Sprawdziliśmy to, zestawiając ze sobą liczbę zgłoszonych do nas od 2009 r. szkód komunikacyjnych z piątków 13. ze zgłoszeniami z piątków wypadających 20. dnia miesiąca. Ustaliliśmy, że jeśli w tym kontekście można mówić o przynoszącej pecha "13", to przyczyny tego można łatwo wytłumaczyć wzmożonym ruchem na drodze przed weekendem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, m.in. gradem czy oblodzeniem jezdni – mówi Andrzej Gostyński, Dyrektor Biura Likwidacji Szkód w Gothaer TU S.A.

Pod uwagę wzięto zarówno szkody likwidowane w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC, jak i polis autocasco. Jak dokładnie prezentują się wyniki kalkulacji? Od 2009 r. w piątki 13. rejestrowano średnio 239 zgłoszeń, czyli zaledwie o 7 więcej niż w "zwykłe" piątki. Łącznie w "pechowe" dni do ubezpieczyciela wpłynęło tylko o 3% zgłoszeń więcej. Jak widać przesądu nie da się potwierdzić statystykami, co nie zmienia faktu, że ostrożności nigdy za wiele – nieważne z jakiego powodu.
Tematy w artykule: piątek wypadki

Podobne wiadomości:

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak rok temu

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak...

Aktualności 2016-05-30

Komentuj:

groch2 2013-10-06

Dzień jak co dzień :)

~robol 2013-09-13

hehe fakt, dziś piątek 13-tego, jadąc do roboty przebiegł mi jeszcze drogę czarny kot, więc szykuje się na podwójnego pecha...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ruch wahadłowy na Zakopiance
Ruch wahadłowy na Zakopiance
Od poniedziałku aż do końca sierpnia na drodze krajowej nr 47, popularnej Zakopiance, obowiązuje ruch wahadłowy. Utrudnienia pojawią się w miejscu budowy węzła drogowego w Poroninie.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic