mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Piątek trzynastego: pechowy czy dzień jak co dzień?

Piątek trzynastego: pechowy czy dzień jak co dzień?

Dziś 13. września. Pierwszy z dwóch tegorocznych "pechowych" piątków. Czy jednak na pewno pechowych? Czy przesądni kierowcy mają uzasadnione powody, by bać się tego dnia i zostawić swoje auta na parkingach lub w garażach?

Piątek trzynastego: pechowy czy dzień jak co dzień?
Z przeprowadzonego przez CBOS badania "Przesądy wciąż żywe" wynika, że 54% dorosłych Polaków wciąż wierzy w przynajmniej jeden przesąd, natomiast 16% badanych wskazało konkretnie lęk przed liczbą "13". O tym, że zabobony mocno zakorzeniły się w polskiej świadomości świadczy również inna statystyka – aż 24% z pytanych osób, odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy zdarza im się zachować szczególną ostrożność w piątek 13. Tego typu strach został nawet specjalnie nazwany. Ale czy paraskewidekatriafobia, bo tak właśnie nazywa się ów lęk, znajduje potwierdzenie w rzeczywistości?

Jak to jest z tym piątkiem 13.? Bazując na policyjnych statystykach nie ma wątpliwości, że piątki to dla kierowców najniebezpieczniejszy dzień tygodnia, choć jego "przewaga" nad kolejnymi dniami tygodnia nie jest jakaś oszałamiająca. Z ogółu 37.046 wypadków, jakie miały miejsce w 2012 r., aż 6.140 wydarzyło się właśnie tego dnia – to 16,6% wszystkich zdarzeń. Dla porównania, w zajmujące drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu poniedziałki było ich o prawie 600 mniej, zaś w najspokojniejsze niedziele o blisko 2.000 mniej. Większa liczba wypadków nie ma jednak związku z tym, którym dniem miesiąca jest piątek.

- Sprawdziliśmy to, zestawiając ze sobą liczbę zgłoszonych do nas od 2009 r. szkód komunikacyjnych z piątków 13. ze zgłoszeniami z piątków wypadających 20. dnia miesiąca. Ustaliliśmy, że jeśli w tym kontekście można mówić o przynoszącej pecha "13", to przyczyny tego można łatwo wytłumaczyć wzmożonym ruchem na drodze przed weekendem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, m.in. gradem czy oblodzeniem jezdni – mówi Andrzej Gostyński, Dyrektor Biura Likwidacji Szkód w Gothaer TU S.A.

Pod uwagę wzięto zarówno szkody likwidowane w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC, jak i polis autocasco. Jak dokładnie prezentują się wyniki kalkulacji? Od 2009 r. w piątki 13. rejestrowano średnio 239 zgłoszeń, czyli zaledwie o 7 więcej niż w "zwykłe" piątki. Łącznie w "pechowe" dni do ubezpieczyciela wpłynęło tylko o 3% zgłoszeń więcej. Jak widać przesądu nie da się potwierdzić statystykami, co nie zmienia faktu, że ostrożności nigdy za wiele – nieważne z jakiego powodu.
Tematy w artykule: piątek wypadki

Podobne wiadomości:

Akcja

Akcja "Znicz 2015" - bilans wypadków

Aktualności 2015-11-02

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak rok temu

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak...

Aktualności 2016-05-30

Komentuj:

groch2 2013-10-06

Dzień jak co dzień :)

~robol 2013-09-13

hehe fakt, dziś piątek 13-tego, jadąc do roboty przebiegł mi jeszcze drogę czarny kot, więc szykuje się na podwójnego pecha...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.