mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pięćdziesiątka Skody Octavia

Pięćdziesiątka Skody Octavia

Octavia, najlepiej sprzedający się obecnie w skali globalnej model Skody, a także niezwykle popularny na naszym rynku, świętuje w tym roku swoje 50 urodziny. Produkcja pierwszego samochodu o tej nazwie, następcy Skody 440 znanej również pod nazwą Spartak, rozpoczęła się w styczniu 1959 r.

Pięćdziesiątka Skody Octavia
Obowiązujące wówczas numery identyfikacyjne modeli zostały zastąpione nazwami - Skoda 440 stała się Octavią, nazwę Skoda 445 zmieniono na Octavia Super, a Skoda 450 została nazwana Felicią.

- Nasz nowy pojazd ma nową nazwę, Octavia, ponieważ to ósmy model produkowany przez naszą spółkę - można było przeczytać w firmowym czasopiśmie "Ventil" z 6 stycznia 1959 r.

Zmiana jednak obejmowała nie tylko nazwy i drobne adaptacje frontowej części pojazdu, ale i wprowadzenie innowacji technicznych. W roku 1959 projektanci Skody przeprojektowali przednie osie wszystkich samochodów osobowych - stare resory piórowe zostały zastąpione sprężynami śrubowymi z teleskopowymi amortyzatorami, co było zasadniczą zmianą. W tylnych osiach też miały być stosowane sprężyny śrubowe. Okazało się, że to złe rozwiązanie, firma pozostawiła więc tam resory piórowe.

Nazwa Octavia powróciła do portfolio Skody na początku lat 90. Nazwany tak samochód stał się pierwszym produkowanym przez czeski koncern po dołączeniu do Grupy VW. Wstępne ustalenia i pierwszy prototyp zostały przygotowane w 1992 r. Sprzedaż rozpoczęto w roku 1996, po dwóch latach na rynku pojawiła się jego wersja kombi, a następnie wersja 4x4.

W 2000 r. na rynku pojawiła się nowa, unowocześniona wersja, która jest nadal produkowana pod nazwą Octavia Tour. W lutym 2004 r. firma wypuściła Skodę Octavia drugiej generacji, która następnie przeszła lifting w 2008 r.

Największy czeski producent samochodów sprzedał do dnia dzisiejszego ponad dwa miliony samochodów Skoda Octavia na całym świecie, a obecnie dysponuje szeroką ofertą dostępnych wersji, która obejmuje także wersję sportową - Octavia RS i wersję uterenowioną Octavia Scout. W Polsce od początku wprowadzenia na rynek sprzedało się ponad 110.000 aut tego modelu.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Skoda Octavia
Skoda Octavia
Cena podstawowa już od: 68 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda Octavia Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda Skoda Octavia

Podobne wiadomości:

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Aktualności 2018-02-01

Elektryczna Skoda w 2020 roku

Elektryczna Skoda w 2020 roku

Aktualności 2017-11-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando