mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pieniądze dla byłych pracowników Fiata

Pieniądze dla byłych pracowników Fiata

Powiatowy Urząd Pracy w Tychach otrzymał już ponad 5 mln złotych z rezerwy ministra pracy na pomoc adresowaną do osób zwalnianych z miejscowej fabryki Fiata. O takie wsparcie wnioskowały władze powiatu, ale w razie potrzeby znajdą się dodatkowe pieniądze. Podobnie jak w innych powiatach, których dotknie problem zwolnień grupowych – przekonuje minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. I zapowiada, że jego resort będzie sprawdzać, jak wydatkowane są dodatkowe środki.

Pieniądze dla byłych pracowników Fiata
– Teraz nie chodzi o brak pieniędzy, bo o tym już nie można mówić, chodzi o efektywność ich wydatkowania – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Ze środków, które w ubieglym tygodniu trafiłu do urzędu pracy w Tychach, sfinansowana zostanie pomoc, która obejmie m.in. szkolenia zawodowe, dotacje dla zwolnionych czy zachęty dla pracodawców, którzy będą chcieli zatrudnić byłych pracowników fabryki Fiata.

Pieniądze (5,2 mln zł) przekazane przez ministerstwo mają pobudzić rynek pracy w regionie i zaowocować dodatkowymi ofertami dla osób, które straciły bądź wkrótce stracą pracę w fabryce. Do tyskiego urzędu zgłosi się znaczna część zwolnionych z fabryki pracowników (ponad 400 osób).

O wsparcie z dodatkowej rezerwy ministra pracy władze powiatu tyskiego wnioskowały po tym, jak Fiat zapowiedział zwolnienia. Włoski koncern poinformował, że wskutek załamania na rynku motoryzacyjnym będzie zmuszony zmniejszyć produkcję aut na Śląsku, co spowoduje redukcję załogi. Według zapowiedzi Fiata taki los spotka 1 450 osób spośród prawie 5 tys. zatrudnionych dziś przy produkcji samochodów. Redukcję załogi zapowiedziały też podmioty na co dzień kooperujące z Fiatem. W kolejce po zasiłek ustawić się może nawet dodatkowych 500 osób.

Minister pracy zapowiada, że w razie potrzeby do Tych z rezerwy trafi więcej środków. Na podobną pomoc mogą liczyć również inne regiony, w których bezrobocie dynamicznie rośnie wskutek problemów lokalnych przedsiębiorców.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.