mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pierwsza pomoc w aucie

Pierwsza pomoc w aucie

Nie umiemy udzielać pierwszej pomocy. Nie wszyscy ale większość z nas. To prawda bolesna, lecz potwierdzona wieloma statystykami, prawdziwa. Nieumiejętność ta widoczna jest w sytuacjach, kiedy to jesteśmy świadkami wypadku drogowego czy innej katastrofy, a od naszej pomocy zależy życie innych osób. Jak w takiej sytuacji zachować zimną krew? Jakie działania podjąć aby szybko i bezpiecznie pomóc poszkodowanym? O to kilka rad, które mogą przydać się kierowcom na co dzień ale zwłaszcza w obliczu nadchodzącego Ś

Pierwsza pomoc w aucie

Razem z naszym specjalistą od medycyny ratunkowej dr Adamem Pietrzakiem staramy się nie tylko zwrócić uwagę na podstawowe zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych, ale też przedstawiamy szereg porad, jak zmniejszyć do minimum możliwość wystąpienia niepożądanych sytuacji, które mogłyby mieć dramatyczny finał. Choć sprawy te traktujemy z należytą powagą, staramy się przedstawić je Wam, Drodzy kierowcy możliwie jak najdobitniej w sposób najbardziej przystępny i zrozumiały (czasami żartobliwy). Sądzimy bowiem, że w tych sprawach należy mówić przysłowiowo „prosto z mostu”.

Strategia pomocy w miejscu wypadku

„Jeżeli już dysponujemy sprawnym środkiem łączności i chcemy wezwać pomoc - to co należy powiedzieć? Po pierwsze gdzie, następnie ile osób i co się stało. Kolejność informacji zachowana jest na wypadek niespodziewanego przerwania połączenia. Gdzie? - to zawsze nazwa miejscowości, dzielnicy, ulicy, numer domu, numer mieszkania lub nazwa instytucji. Dlaczego tyle szczegółów?”

Czytaj więcej >>>

Resuscytacja

„Pozycja boczna umożliwia naturalne udrożnienie górnych dróg oddechowych (język i podniebienie miękkie nie zapada się na tylną ścianę gardła) oraz zabezpiecza przed ewentualnym zachłyśnięciem zawartością żołądka przy wymiotach. Technikę układania opracowano z myślą o słabym ratowniku i ciężkim poszkodowanym.”

Czytaj więcej >>>

Oparzenia

„Ogromna liczba powikłań związanych z leczeniem oparzeń spowodowana jest błędnym postępowaniem wynikającym z fałszywych przekonań o skuteczności niektórych metod. Nie należy polewać ran oparzeniowych spirytusem lub innymi środkami dezynfekcyjnymi (gencjana czy jodyna) pogłębiają one uszkodzenie tkanek, denaturują białka, powodują wstrząs bólowy, uszkadzają zakończenia nerwowe.”

Czytaj więcej >>>

Woda

„Ciekawostką jest też, że urządzenia elektryczne wysiadają pod wodą, dopiero po kilkudziesięciu sekundach, nie koniecznie po uderzeniu w wodę. Działają czasem nawet elektrycznie otwierane szyby. Eksperci zwykli uważać, że ratunek z takiej opresji zależy od powstrzymania się od paniki i względnie spokojnego działania. Możemy wyciągnąć nawet naszych pasażerów."

Czytaj więcej >>>

Zawał

„Realne autoratownictwo dla kierowców z prawdopodobnym ostrym zawałem? Gdy czujesz się słabo, nie czekaj na ewentualną poprawę (można nie zdążyć). Światła awaryjne, światła pozycyjne, radio, telefon. Łagodny zjazd na pobocze. Otworzyć drzwi! Hamulec ręczny. Testy do samokontroli: moneta na dłoni i łapanie, próba palec – nos, tabliczka mnożenia itd.”

Czytaj więcej >>>

Próba standaryzacji wyposażenia apteczek samochodowych

„Udzielanie pierwszej pomocy medycznej w wypadkach komunikacyjnych jest możliwe w oparciu o pewną improwizację z przygodnie dostępnych środków, jednak przezorne przygotowanie choćby minimalnej ilości sprzętu ratowniczego (apteczki samochodowej) może ułatwić działanie i znacznie poprawić jego efektywność.”

Czytaj więcej >>>

Leki

„Bezkrytyczna wiara w lekarstwo uniwersalne (panaceum – „…od sraczki do padaczki”) powoduje niekontrolowane spożywanie ogromnej ilości wzajemnie interreagujących związków chemicznych.”

Czytaj więcej >>>

Ergonomia

„Na czym polega ergonomia, czyli dostosowanie do anatomii i fizjologii człowieka jego najbliższego otoczenia, tu samochodu. Na koncepcję składa się wszystko wewnątrz, ale też na zewnątrz pojazdu. Jak ustawić fotel i kierownicę gdy pierwszy raz wsiadamy?”

Czytaj więcej >>>

Dzieci

„Podróżowanie wraz z dziećmi jest kłopotliwe z samego założenia. Przygotowanie do transportu małego człowieka jest operacją taktyczną wymagającą zastanowienia i przygotowania technicznego.”

Czytaj więcej >>>

------------------------------------------------------------------------------------------

Zobacz więcej na temat pierwszej pomocy na www.blogkierowcy.pl

Komentuj:

~roberto 2007-10-26

ja bym nie mogl stac z boku i patrzec jak np w palącym się aucie uwięzeni są ludzie..

~radzio 2007-10-26

no ale lepiej pomagac czesto nieudolnie czy też może wezwać pomoc i stać z boku.. cięzko pwiedzieć, ale nikt chyba nie chcialby odpowiadac za blednie udziloną pomoc ratunkowa

~dziadek 2007-10-26

prawda jest taka ze tego wogole nie ucza podczas kursow nauki jazdy, jest moze pare godzin z teorii i to wszystko, a pierwsza pomoc bywa w takich sytuacjach najwazniejsza. Noi pozniej musimy polegac na takich akcjach jak Owsiaka i inne podobne nauki ludzi i dzieci pierwszej pomocy. A chyba nie o to chodzi

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.