mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pierwsze autobusy z Euro 5 w Polsce

Pierwsze autobusy z Euro 5 w Polsce

Od kilku dni po ulicach Olsztyna jeździ 8 przegubowych autobusów Solaris Urbino 18. Są to pierwsze w Polsce autobusy z silnikiem Diesla spełniające normę emisji spalin euro 5.

Pierwsze autobusy z Euro 5 w Polsce

Pojazdy zostały kupione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie w ramach projektu pt. „Modernizacja infrastruktury transportu publicznego wraz z zakupem taboru” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Solarisy Urbino dla Olsztyna są pierwszymi w kraju pojazdami komunikacji miejskiej wyposażonymi w silniki spełniające normę emisji spalin euro 5, która zacznie być wymagana przez regulacje europejskie dopiero od października 2009 roku. Każdy pojazd wyposażony jest w system monitoringu, który umożliwi np. identyfikację osób zakłócających porządek lub niszczących pojazd. Autobusy mogą zabrać na pokład ponad 150 pasażerów, w tym 47 na miejscach siedzących. Niskopodłogowe Solarisy wyposażone są dodatkowo w funkcję „przyklęku” ułatwiającego wsiadanie i wysiadanie z pojazdu w szczególności osobom niepełnosprawnym.

„Niezwykle cieszy fakt, że Olsztyn jest pierwszym miastem w Polsce i jednym z pierwszych miast w Europie, w którym będą jeździć tak nowoczesne i ekologiczne pojazdy, spełniające normę euro 5. To z pewnością przykład dobrego wykorzystania funduszy unijnych” – powiedział Krzysztof Olszewski, prezes Solaris Bus & Coach S.A.

Czytaj także:

Hybryda Solarisa do Szwajcarii 2006-12-21

Pierwszy w Polsce autobus na etanol 2006-11-07

Tematy w artykule: Solaris Urbino 18

Podobne wiadomości:

Już 500 Solarisów w Czechach

Już 500 Solarisów w Czechach

Ciężarówki i Autobusy 2014-07-24

Elektryczny Solaris zachwycał w Brunszwiku

Elektryczny Solaris zachwycał w Brunszwiku

Ciężarówki i Autobusy 2014-04-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cupra - nowa motoryzacyjna marka z Hiszpanii
Cupra - nowa motoryzacyjna marka z Hiszpanii
Już od kilku miesięcy było wiadomo, że marka Cupra w końcu zostanie wydzielona od Seata. Iberyjski producent ogłosił oficjalną zmianę. Na rynku pojawi się nowa submarka z osobnym emblematem.