mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pierwsze szkice nowego Datsuna!

Pierwsze szkice nowego Datsuna!

Marka Datsun została wskrzeszona z czeluści niebytu motoryzacyjnego i będzie rywalizować na rynkach wschodzących. Dziś wskrzeszona przez Nissana marka prezentuje pierwsze szkice nowego modelu.

Pierwsze szkice nowego Datsuna!
Pierwszy współczesny model Datsuna zostanie zaprezentowany 15 lipca na specjalnej imprezie w New Delhi w Indiach. Na rynek samochód trafi w 2014 roku. Wskrzeszenie marki Datsun Nissan zapowiedział w marcu zeszłego roku. Teraz czas na pierwszy owoc tej deklaracji.

Nowy Datsun, którego nazwy jak na razie nie poznaliśmy będzie rywalizował na rynkach takich jak Indie, Indonesja czy Rosja. Pod koniec 2014 roku marka rozpocznie działania i sprzedaż aut w Południowej Afryce.

Patrząc na pierwsze udostępnione szkice od razu dostrzeżemy podobieństwo do Nissana Qashqai'a oraz nowej Micry. Skoro już jesteśmy przy najmniejszym Nissanie to warto zaznaczyć, że Datsun będzie technologicznie bazował na Nissanie Micra. Pod maskę zatem trafi ten sam 1.2-litorwy silnik pracujący w miejskim Nissanie.

Korzenie marki Datsun sięgają początku XX wieku (rok 1911), kiedy to powstała firma Kwaishinsha założona przez Masujiro Hashimoto. Nie jest on jednak jedynym ojcem japońskiej marki. Bez wsparcia trzech osób w postaci Kenjiro Dena, Rokuro Aoyamy i Meitaro Takeuchiego nie narodził by się pierwszy samochód DAT. Nazwa to zlepek pierwszych liter nazwisk tych trzech osób. Na masce pierwszych modeli tej firmy widniał zając tak jak i późniejszych Datsunów. Datto w języku japońskim oznacza "uciekającego zająca".

W latach 30-tych pojawia się pierwszy model, którego ochrzczono jako Datson. W 1934 roku firma zostaje przejęta przez Nissan Motor Co., Ltd. Pojawia się również znacząca zmiana w nazwie. Słowo "son", które w języku japońskim oznacza "przegrać" zostaje zastąpione przez "sun" co ma być hołdem złożonym japońskiej fladze. Datsun najbardziej znany jest z sportowych modeli, takich jak model 240Z, które są protoplastami obecnych sportowych modeli Nissana. W 1983 roku zaprzestano używania nazwy Datsun i tak marka odeszła w zapomnienie, aż do roku 2012 kiedy to Nissan postanowił wskrzesić Datsuna, ale jako markę budżetową.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Nissan Micra
Nissan Micra
Cena podstawowa już od: 45 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Nissan Leaf Nismo - nadchodzi elektryczny hot-hatch

Nissan Leaf Nismo - nadchodzi elektryczny...

Aktualności 2017-10-04

Nissan obniża ceny nowej Micry

Nissan obniża ceny nowej Micry

Aktualności 2017-09-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Już w marcu startuje salon motoryzacyjny w Genewie. Podczas imprezy zadebiutuje koncepcyjna Skoda Vision X. To zapowiedź kolejnego SUV-a w gamie czeskiego producenta.