mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pierwsze takie paliwo w Polsce!

Pierwsze takie paliwo w Polsce!

Dzięki temu paliwu ma być taniej i oszczędniej dla naszego środowiska. Niestety, na razie mało który kierowca będzie mógł z niego skorzystać. PKN Orlen uruchomił pilotażową sprzedaż BIO85 i jeśli Polacy gremialnie ruszą do salonów po auta typu flexifuel, wówczas sieć tego typu stacji będzie rosła jak grzyby po deszczu.

Pierwsze takie paliwo w Polsce!
PKN Orlen jest pierwszym koncernem paliwowym w Polsce, który wprowadził do sprzedaży nowoczesne paliwo pochodzenia naturalnego – BIO85. Tym samym koncern wychodzi naprzeciw rosnącym wymogom Narodowego Celu Wskaźnikowego, nakładającego na firmy sektora naftowego obowiązek stopniowego zwiększania udziału biokomponentów w ogólnej sprzedaży produktów paliwowych.

BIO85 to nowoczesne i przyjazne środowisku paliwo zawierające do 85% bioetanolu oraz 15% benzyny bezołowiowej, przeznaczone do użytku w pojazdach wyposażonych w silniki typu flexifuel (FFV). Biopaliwo cechuje się niższą o ok. 25% od paliw ropopochodnych emisją dwutlenku węgla.

Pierwszy w Polsce dystrybutor BIO85 został uruchomiony na stacji paliw przy ul. Wawelskiej w Warszawie. Honorowym gościem uroczystości był wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, który wspólnie z prezesem zarządu PKN Orlen Jackiem Krawcem uruchomili dystrybutor z nowym biopaliwem.

Samochody wyposażone w instalację flexifuel dostępne są na polskim rynku od kilkunastu lat. Znajdują się w ofercie takich producentów jak Volvo czy Ford, jednak ze względu na brak możliwości zakupu paliwa BIO85 dotychczas nie cieszyły się taką popularnością jak w państwach Europy Zachodniej. W wielu krajach europejskich, posiadacze pojazdów wykorzystujących BIO85 mogą liczyć na zniżki podatkowe lub przywileje w ruchu drogowym, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność aut z systemem flexifuel.

- Na zachodzie Europy samochody z instalacjami FFV cieszą się ogromną popularnością. Wierzymy, że za sprawą wprowadzenia BIO85 do sprzedaży, trend ten dotrze także do Polski. Volvo posiada jedną z najszerszych ofert modeli flexifuel na rynku motoryzacyjnym  - 7 modeli i 2 silniki. Jestem przekonany, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie dostarczyć taką liczbę pojazdów, która zaspokoi potrzeby polskiego rynku – powiedział Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Auto Polska.

Założenia programu pilotażowej sprzedaży BIO85 na stacji PKN ORLEN zakładają sprzedaż tego rodzaju paliwa do końca września. W tym czasie koncern będzie badał zainteresowanie biopaliwem przez polskich kierowców. Na podstawie zebranych w tym czasie informacji, podjęta zostanie decyzja o dalszym rozwoju sieci dystrybucji BIO85.

Podobne wiadomości:

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki kontroli

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki...

Aktualności 2016-04-13

Traficar na kolejnych stacjach Orlen

Traficar na kolejnych stacjach Orlen

Aktualności 2017-10-03

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.