mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pierwsze takie paliwo w Polsce!

Pierwsze takie paliwo w Polsce!

Dzięki temu paliwu ma być taniej i oszczędniej dla naszego środowiska. Niestety, na razie mało który kierowca będzie mógł z niego skorzystać. PKN Orlen uruchomił pilotażową sprzedaż BIO85 i jeśli Polacy gremialnie ruszą do salonów po auta typu flexifuel, wówczas sieć tego typu stacji będzie rosła jak grzyby po deszczu.

Pierwsze takie paliwo w Polsce!
PKN Orlen jest pierwszym koncernem paliwowym w Polsce, który wprowadził do sprzedaży nowoczesne paliwo pochodzenia naturalnego – BIO85. Tym samym koncern wychodzi naprzeciw rosnącym wymogom Narodowego Celu Wskaźnikowego, nakładającego na firmy sektora naftowego obowiązek stopniowego zwiększania udziału biokomponentów w ogólnej sprzedaży produktów paliwowych.

BIO85 to nowoczesne i przyjazne środowisku paliwo zawierające do 85% bioetanolu oraz 15% benzyny bezołowiowej, przeznaczone do użytku w pojazdach wyposażonych w silniki typu flexifuel (FFV). Biopaliwo cechuje się niższą o ok. 25% od paliw ropopochodnych emisją dwutlenku węgla.

Pierwszy w Polsce dystrybutor BIO85 został uruchomiony na stacji paliw przy ul. Wawelskiej w Warszawie. Honorowym gościem uroczystości był wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, który wspólnie z prezesem zarządu PKN Orlen Jackiem Krawcem uruchomili dystrybutor z nowym biopaliwem.

Samochody wyposażone w instalację flexifuel dostępne są na polskim rynku od kilkunastu lat. Znajdują się w ofercie takich producentów jak Volvo czy Ford, jednak ze względu na brak możliwości zakupu paliwa BIO85 dotychczas nie cieszyły się taką popularnością jak w państwach Europy Zachodniej. W wielu krajach europejskich, posiadacze pojazdów wykorzystujących BIO85 mogą liczyć na zniżki podatkowe lub przywileje w ruchu drogowym, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność aut z systemem flexifuel.

- Na zachodzie Europy samochody z instalacjami FFV cieszą się ogromną popularnością. Wierzymy, że za sprawą wprowadzenia BIO85 do sprzedaży, trend ten dotrze także do Polski. Volvo posiada jedną z najszerszych ofert modeli flexifuel na rynku motoryzacyjnym  - 7 modeli i 2 silniki. Jestem przekonany, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie dostarczyć taką liczbę pojazdów, która zaspokoi potrzeby polskiego rynku – powiedział Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Auto Polska.

Założenia programu pilotażowej sprzedaży BIO85 na stacji PKN ORLEN zakładają sprzedaż tego rodzaju paliwa do końca września. W tym czasie koncern będzie badał zainteresowanie biopaliwem przez polskich kierowców. Na podstawie zebranych w tym czasie informacji, podjęta zostanie decyzja o dalszym rozwoju sieci dystrybucji BIO85.

Podobne wiadomości:

Traficar na kolejnych stacjach Orlen

Traficar na kolejnych stacjach Orlen

Aktualności 2017-10-03

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Aktualności 2016-02-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.