mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pierwszy autobus hybrydowy z Polski w Szwajcarii

Pierwszy autobus hybrydowy z Polski w Szwajcarii

W dniu 26 czerwca br. w miejscowości Lenzburg w Szwajcarii odbyła się uroczystość przekazania do eksploatacji pierwszego w tym kraju autobusu z napędem hybrydowym. Autobus ten to 18-metrowy Solaris Urbino wyprodukowany w Polsce. Odbiorcą innowacyjnego pojazdu jest prywatny przewoźnik, a jednocześnie jedno z największych przedsiębiorstw komunikacji publicznej w Szwajcarii - grupa Eurobus.

Pierwszy autobus hybrydowy z Polski w Szwajcarii

Obecni na oficjalnej prezentacji autobusu Solaris Urbino Hybrid przedstawiciele strony rządowej podkreślali ogromne znaczenie nowoczesnych środków transportu dla jakości środowiska. Dzięki takiemu podejściu Szwajcaria jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadził obowiązek instalowania w pojazdach użyteczności publicznej, w tym w autobusach, zamkniętych filtrów CRT, które pozwalają osiągnąć lepszą czystość spalin.

Dostawa pierwszego w Szwajcarii autobusu miejskiego z napędem hybrydowym podkreśliła obecność polskiego producenta autobusów marki Solaris na tym rynku. W chwili obecnej po drogach Szwajcarii jeździ 110 autobusów i trolejbusów marki Solaris. Pierwsze Solarisy trafiły na rynek szwajcarski dopiero przed 5 laty. Rekordowym rokiem dla sprzedaży autobusów z bolechowskiej fabryki na ten rynek był rok 2004, kiedy to do sześciu klientów trafiło łącznie 41 pojazdów.

Premiera autobusu Solaris Urbino 18 z innowacyjnym napędem hybrydowym miała miejsce w październiku 2006 roku na Wystawie Pojazdów Użytkowych (IAA) w Hanowerze. Solaris Bus & Coach zaprezentował pierwszy wyprodukowany w podpoznańskiej fabryce egzemplarz tego pojazdu, który przeznaczony był dla przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Dreźnie. Pierwszy Solaris Urbino 18 Hybrid jest obecnie eksploatowany w codziennej komunikacji miejskiej na jednej z linii. Prowadzone są na nim ciągłe pomiary parametrów eksploatacji, które służyć będą optymalizacji i rozwojowi napędu hybrydowego.

Zobacz galerię zdjęć autobusu Solaris Urbino Hybrid

Czytaj także:

Hybrydowy Solaris oficjalnie na linii 2007-03-12

Solaris Urbino Hybrid na podbój Europy 2006-11-17

Tematy w artykule: Solaris Urbino Hybrid

Podobne wiadomości:

Elektryczny Solaris zachwycał w Brunszwiku

Elektryczny Solaris zachwycał w Brunszwiku

Ciężarówki i Autobusy 2014-04-01

Solarisy już w Finlandii

Solarisy już w Finlandii

Aktualności 2012-12-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Suzuki Swift Sport zadebiutuje jesienią
Suzuki Swift Sport zadebiutuje jesienią
Japoński producent poszerza ofertę swojego najpopularniejszego modelu. Nowa generacja Suzuki Swift będzie dostępna w wersji Sport. Samochód zadebiutuje już jesienią na salonie we Frankfurcie.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech