mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pierwszy kobiecy autobus w Teheranie

Pierwszy kobiecy autobus w Teheranie

Po stolicy Iranu, Teheranie jeździ pierwszy autobus miejski kierowany przez kobietę - donosi brytyjska agencja informacyjna BBC. Rząd irański chce w ten sposób poprawić mobilność kobiecej części mieszkańców miasta i zadbać o jej prawa socjalne.

Pierwszy kobiecy autobus w Teheranie
Autobusem kierowanym przez kobietę podróżować mogą tylko i wyłącznie reprezentantki płci pięknej. Do tej pory kobiety w Iranie mogły korzystać z autobusów wspólnie z mężczyznami, jednak mogły one wsiadać i zajmować miejsca tylko z tyłu pojazdu, zaś kontrola biletów u kierowcy mogła się odbywać jedynie przez przednie drzwi ale bez możliwości wsiadania w tej części autobusu.

Pierwszą kobietą, która otrzymała możliwość kierowania autobusem jest Masoumeh Bolaghi, która z zawodu jest wykwalifikowaną pielęgniarką. Trasa kobiecego autobusu prowadzi przez Teheran do odległej o 60 kilometrów miejscowości Karaj. Pani Bolaghi nie jest jednak w Iranie jedynym profesjonalnym „kierowcą kobietą”.

Od września ubiegłego roku po ulicach miejscowości Qom jeździ także kobieca taksówka, kierowana przez Zahra Lagarudi. Pasażerami jej taksówki są tylko kobiety i chłopcy, którzy nie ukończyli 12 lat.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.