mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pierwszy piętrowy autobus hybrydowy

Pierwszy piętrowy autobus hybrydowy

Na wystawie Euro Bus Expo Show w Birmingham Volvo zaprezentowało po raz pierwszy piętrowy autobus wyposażony w napęd hybrydowy. Pierwsze egzemplarze Volvo B5L Hybrid pojawią się na już przełomie roku w Londynie.

Pierwszy piętrowy autobus hybrydowy
Będzie to jednak tylko seria sześciu autobusów, które na ulicach stolicy Anglii będą przechodzić pierwsze poważne testy drogowe. Trafią one na linię 141, łączącą London Bridge z Palmers Green. Na seryjną produkcję hybrydowych autobusów Volvo trzeba będzie poczekać do ostatniego kwartału przyszłego roku, zaś na drogach pojawią się one na początku 2010 r. Wcześniej, pod koniec przyszłego roku, planowane jest wypuszczenie próbnej serii.

Dwupiętrowe autobusy hybrydowe budowane będą na podwoziu Volvo B5L i wytwarzane będą w szwedzkiej fabryce w Boras. Nadwozia do sześciu pierwszych autobusów z napędem hybrydowym wyprodukowała północnoirlandzka firma Wrightbus.

Volvo B5L Hybrid mierzy 10,4 m długości, oferuje 66 miejsc siedzących plus dodatkowo 20 stojących. Napęd hybrydowy wykorzystany w nowym autobusie Volvo będzie identyczny jak w Volvo 7700 Hybrid, którego premiera odbyła się w tym roku na wystawie IAA w Hanowerze. Akumulatory, gromadzące energię, umieszczone zostały pod siedzeniami tuż za przednią osią. Dzięki temu nie wpłynęło to jakoś niekorzystnie na zmniejszenie przedziału pasażerskiego oraz poprawiło równomierne rozłożenie masy pojazdu.

Napęd hybrydowy (I-SAM) w autobusach Volvo składa się z silnika wysokoprężnego oraz jednostki elektrycznej. Każda z tych jednostek może pracować samodzielnie, możliwe jest także napędzanie autobusu oboma silnikami naraz. Dzięki temu możliwe stało się zastosowanie w autobusie mniejszego, pięciolitrowego silnika, w miejsce dziewięciolitrowej jednostki, jaka pracuje w standardowym dwupiętrowcu Volvo. Ponadto napęd hybrydowy pozwala zmniejszyć zużycie paliwa oraz emisję CO2 nawet o 30%, a także o 40-50% zredukować emisję cząstek stałych.

Jednostka elektryczna w Volvo zlokalizowana jest pomiędzy silnikiem diesla a skrzynią biegów Volvo I-Shift. Podczas hamowania silnik elektryczny działający wówczas jako generator odzyskuje energię, która gromadzi się litowych akumulatorach. W odpowiednim momencie energia ta jest wykorzystywana do napędzania autobusu.

Dzięki zastosowaniu napędu hybrydowego i związanym z tym głównie zmniejszeniem zużycia paliwa o ok. 30% większy wydatek na zakup takiego pojazdu powinien zwrócić się po ok. 5-7 latach.
Tematy w artykule: Buses

Podobne wiadomości:

Volvo Buses: rozbudowa w Indiach

Volvo Buses: rozbudowa w Indiach

Aktualności 2008-02-19

ESP obowiązkowe w autobusach

ESP obowiązkowe w autobusach

Aktualności 2007-11-22

Komentuj:

~Malkontent 2008-11-16

Czy przydałby się taki spory autobus w Warszawie ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando