mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pierwszy samochód na prąd z Polski

Pierwszy samochód na prąd z Polski

Pierwszy seryjnie produkowany w Radomiu samochód elektryczny o nazwie Elipsa trafia do sprzedaży. Zapowiadane są kolejne wersje nadwoziowe auta i dystrybucja na rynki Europy Zachodniej.

Pierwszy samochód na prąd z Polski
Jeden rzut oka na wykonane z laminatu nadwozie wystarcza, aby dowiedzieć się skąd pochodzi nazwa elektrycznego samochodu, produkowanego w radomskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Bryłę o eliptycznym kształcie zaprojektowała Paulina Stępień, specjalizująca się we wzornictwie użytkowym. Pozostałe elementy dopasowano do gotowego projektu nadwozia.

Lekkie laminatowe nadwozie osadzono na stalowej ramie, dzięki czemu zapewniono niewielkiemu pojazdowi o długości 246,2 cm odpowiednią sztywność.

Do ramy zamontowane zostały elementy niezależnego zawieszenia. W kołach przednich i tylnych zastosowano podwójne wahacze, sprężyny i amortyzatory hydrauliczne, co zapewnia komfort zbliżony do samochodów miejskich. Zadbano również o zwrotność. Promień skrętu wynosi zaledwie 2,8 metra. Do ramy przymocowane są dwa silniki elektryczne, napędzające koła tylne. Konstruktorzy zdecydowali się na zastosowanie do napędu elipsy tak zwanych. silników bezszczotkowych, dzięki czemu zmniejszono ryzyko awarii jednostki napędowej.

Jeśli jednak uszkodzeniu ulegnie jeden z silników, samochód może kontynuować jazdę korzystając z drugiego silnika. Obie jednostki napędowe rozwijają moc 2 kW, czyli około 3,2 koni mechanicznych oraz moment obrotowy o wartości 6,5 Nm, co pozwala maksymalnie rozpędzić obciążoną elipsę do prędkości 26,5 km/h.

W przedniej części podwozia umieszczony został zespół ośmiu akumulatorów. W pełni naładowane pozwalają na przejechanie około 100 kilometrów. Po pokonaniu tego dystansu, samochód podłączamy do tradycyjnego gniazdka z napięciem 220 V i po upływie ośmiu godzin jest ponownie gotowy do jazdy. Przy obecnych cenach energii przejechanie 100 kilometrów elektryczną elipsą kosztuje około 8 złotych.

Podobne wiadomości:

Elektryczna marka Volkswagena w Chinach

Elektryczna marka Volkswagena w Chinach

Aktualności 2016-10-06

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Komentuj:

~B3 2009-04-15

Andy, owszem przeoczyłeś takie pojęcie jak SPRAWNOŚĆ SILNIKA, na pewno nie wynosi ona 100%, w silniku spalinowym nie spalisz 20l gdy wlejesz 20l, tylko kilkadziesiąt %, reszta ucieka przez układ wydechowy

~bob budowniczy 2009-01-21

a mi sie podoba:) trzweba od czegos zaczac. moze od wozkow na pola golfowe do pelnowymiarowych aut?? byloby fajnie:) tylko znowu to marudzenie Narodu..... ale fakt faktem gdyby Vmax byla dosotosowana chociaz do ruchu miejskiego, sprzedaz pewnie by sie pdoowiła. mimo wszystko brawo za checi i powodzenia!

~v - 3 2008-11-15

cena będzie zbliżona do vw polo, no i jeszcze jedno mogli by popracować nad V max 26,5 ? to trochę mało nawet w cyklu miejskim

~jacek z torunia 2008-11-13

Co by nie mówić, Clic był ładniejszy. Tylko złodziejscy urzędnicy, jak zawsze w tym kraju, znioszczyli kolejną gwiazdkę polskiej motoryzacji. smutne ale cóż.... Polska

~Ryszard Kownacki 2008-11-06

Kierunek słuszny, ale nie można tego jeszcze nazwac autem. Segment miejskich elektrycznych autek, najlepiej bezprawojazdowych rejestrowanych jako motorower to rzeczywiście "żyła złota". wystarczy "tylko" stworzyć nadającą sie do codziennego użytku konstrukcję opartą częściowo na częściach popularnych modeli i sprzedawać jako kit-cary (rejestracja jako SAMy ). To całkiem proste pod warunkiem współpracy z kimś, kto umie to zrobić, ma doświadczenie i odpowiednią technologię nadwozi. Po szczególy zapraszam na stronkę

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.