mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pierwszy w Polsce autobus na etanol

Pierwszy w Polsce autobus na etanol

Słupsk jest pierwszym i w najbliższym czasie jedynym miastem w Polsce, którego władze podjęły decyzję o wprowadzeniu do obsługi pasażerów komunikacji miejskiej autobusów zasilanych ekologicznym paliwem odnawialnym etanol E95. Do końca roku na ulicach Słupska kursować będzie 5 takich autobusów.

Pierwszy w Polsce autobus na etanol

Paliwo etanolowe jest stosowane do zasilania autobusów miejskich na skalę masową od początku lat 90-tych, stosuje się je także w prywatnych samochodach osobowych m.in. w Szwecji. Obecnie tylko w Szwecji eksploatowanych jest ponad 600 nowoczesnych autobusów miejskich napędzanych „czystym paliwem”. Większość tych pojazdów została wyprodukowana w fabryce Scania w Słupsku, która od 2003 roku jest europejskim centrum produkcji autobusów Scania. Scania Production Słupsk jest również jedynym producentem tego typu autobusów miejskich w Polsce.

Doświadczenia Szwedów z eksploatacji autobusów zasilanych paliwem etanolowym są niezwykle pozytywne. Do końca br. kolejne 130 wyprodukowanych w Słupsku autobusów miejskich napędzanych etanolem zasili przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Sztokholmie.

Obecnie jesteśmy świadkami rosnącego zainteresowania tym projektem kolejnych metropolii, będących stałymi odbiorcami autobusów Scania produkowanych w Polsce. Zamówienia na pojazdy napędzane etanolem (łącznie na 102 autobusy) fabryka otrzymała m.in. z z Madrytu, Londynu, Rotterdamu, La Spezia (Włochy), Nanyang (Chiny) oraz ze szwedzkich regionów: Sundsvall, Omskoldsvig i Umea.

Uroczyste przekazanie pierwszego pojazdu Scania OmniLink, który wyposażony został w silnik DSI9E o mocy 230 KM, odbyło się w Słupsku 26 października 2006 r. Do końca roku słupski autobus zasilany etanolem będzie służył kierowcom Miejskich Zakładów Komunikacyjnych do celów szkoleniowych. Od 1 stycznia 2007 r. nowe pojazdy wejdą do codziennej eksploatacji na najbardziej zatłoczonych ulicach miasta.

Czytaj także:

Hybrydowy Solaris Urbino 2006-07-25

Scania nagrodzona za ekologię 2006-03-13

Ekologiczna Scania w Słupsku 2006-02-14

Większa produkcja w słupskiej Scanii 2006-02-13

Tematy w artykule: Scania etanol

Podobne wiadomości:

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Aktualności 2016-02-11

Luksusowa Scania prosto z Polski

Luksusowa Scania prosto z Polski

Ciężarówki i Autobusy 2017-06-29

Komentuj:

~kombi 2006-11-09

to u nas nei przejdzie, jak sie ludziska zorientują, to beda non stop podkradac paliwa prosto z baku na przystankach ...:-))

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.