mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pierwszy w Polsce autobus na etanol

Pierwszy w Polsce autobus na etanol

Słupsk jest pierwszym i w najbliższym czasie jedynym miastem w Polsce, którego władze podjęły decyzję o wprowadzeniu do obsługi pasażerów komunikacji miejskiej autobusów zasilanych ekologicznym paliwem odnawialnym etanol E95. Do końca roku na ulicach Słupska kursować będzie 5 takich autobusów.

Pierwszy w Polsce autobus na etanol

Paliwo etanolowe jest stosowane do zasilania autobusów miejskich na skalę masową od początku lat 90-tych, stosuje się je także w prywatnych samochodach osobowych m.in. w Szwecji. Obecnie tylko w Szwecji eksploatowanych jest ponad 600 nowoczesnych autobusów miejskich napędzanych „czystym paliwem”. Większość tych pojazdów została wyprodukowana w fabryce Scania w Słupsku, która od 2003 roku jest europejskim centrum produkcji autobusów Scania. Scania Production Słupsk jest również jedynym producentem tego typu autobusów miejskich w Polsce.

Doświadczenia Szwedów z eksploatacji autobusów zasilanych paliwem etanolowym są niezwykle pozytywne. Do końca br. kolejne 130 wyprodukowanych w Słupsku autobusów miejskich napędzanych etanolem zasili przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Sztokholmie.

Obecnie jesteśmy świadkami rosnącego zainteresowania tym projektem kolejnych metropolii, będących stałymi odbiorcami autobusów Scania produkowanych w Polsce. Zamówienia na pojazdy napędzane etanolem (łącznie na 102 autobusy) fabryka otrzymała m.in. z z Madrytu, Londynu, Rotterdamu, La Spezia (Włochy), Nanyang (Chiny) oraz ze szwedzkich regionów: Sundsvall, Omskoldsvig i Umea.

Uroczyste przekazanie pierwszego pojazdu Scania OmniLink, który wyposażony został w silnik DSI9E o mocy 230 KM, odbyło się w Słupsku 26 października 2006 r. Do końca roku słupski autobus zasilany etanolem będzie służył kierowcom Miejskich Zakładów Komunikacyjnych do celów szkoleniowych. Od 1 stycznia 2007 r. nowe pojazdy wejdą do codziennej eksploatacji na najbardziej zatłoczonych ulicach miasta.

Czytaj także:

Hybrydowy Solaris Urbino 2006-07-25

Scania nagrodzona za ekologię 2006-03-13

Ekologiczna Scania w Słupsku 2006-02-14

Większa produkcja w słupskiej Scanii 2006-02-13

Tematy w artykule: Scania etanol

Podobne wiadomości:

Luksusowa Scania prosto z Polski

Luksusowa Scania prosto z Polski

Ciężarówki i Autobusy 2017-06-29

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Aktualności 2016-02-11

Komentuj:

~kombi 2006-11-09

to u nas nei przejdzie, jak sie ludziska zorientują, to beda non stop podkradac paliwa prosto z baku na przystankach ...:-))

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.