mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pieszy jednak bez pierwszeństwa. Sejm zdecydował

Pieszy jednak bez pierwszeństwa. Sejm zdecydował

Nie tak dawno temu rząd przegłosował ustawę, dotyczącą pierwszeństwa pieszych na pasach. Teraz okazuje się, że projekt upadł. Czy to dobra decyzja?

Pieszy jednak bez pierwszeństwa. Sejm zdecydował

Nie tak dawno informowaliśmy o zmianach w kwestii pierwszeństwa dla pieszych. Miało być tak, że pieszy, który oczekiwałby na przejściu, miałby pierwszeństwo i kierowca będzie musiałby go przepuścić. Przypomnijmy, że teraz dopiero po wejściu na "zebrę" pieszy ma pierwszeństwo nad samochodem. I wszystko wskazuje na to, ża tak pozostanie.

Senat jednym głosem przyjął uchwałę o odrzuceniu zmian w Prawie o ruchu drogowym, gdzie pieszy miałby pierwszeństwo nie tylko na przejściu, ale też przed nim. Wniosek zgłosił senator Aleksander Pociej z PO. W głosowaniu 197 posłów było za odrzuceniem uchwały Senatu, 217 przeciw, a 24 wstrzymało się od głosu.

Przeciwnicy nowelizacji ustawy podkreślali, że to kierowca musiałby oceniać, czy pieszy chce przejść, a pieszy - czy kierowca się zatrzyma. Zwolennicy natomiast mówili, że w kulturze Zachodu jest oczywiste, że gdy pieszy zbliża się do przejścia, samochody się zatrzymują.


Podobne wiadomości:

System automatycznego hamowania będzie seryjny

System automatycznego hamowania będzie...

Technika 2016-03-18

Nie będzie zmian w prawie jazdy 2016!

Nie będzie zmian w prawie jazdy 2016!

Finanse i prawo 2015-11-30

Komentuj:

~Miron 2015-10-17

Na zachodzie owszem pieszy ma pierwszeństwo na pasach, ale jest inna infrastruktura (przejścia podziemne i naziemne) i przejść bez świateł nie ma tyle co w polskich miastach. Gdyby u nich zrobić co chwilę przejścia (zwłaszcza na jezdniach dwupasmowych) zobaczylibyśmy co by na to powiedzieli. Po za tym, tam w mieście się tak nie spieszą, bo mogą szybko dojechać obwodnicami i szybkimi drogami.

~chopperg 2015-10-16

Niech propagują kulturę jazdy, Jakieś filmiki, kampania promująca kulturę jazdy. To co sejm kombinował to porażka, Przepisami się kultury nie wprowadzi. Ale o tym wiedzą tylko kulturalni ludzie

~fun88 2015-10-15

Bardzo dobrze. Wyobraźmy sobie, co się dzieje, gdy pieszy już przeszedł. Dostaje ogromną porcję spalin. Samochód, który normalnie pali powiedzmy 5l/100km, podczas ruszania pali 25l/100km. Każdy, kto ma komputer może to sprawdzić. Rośnie ogromnie zanieczyszczenie środowiska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.