mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pijani za kierownicą ciężarówki

Pijani za kierownicą ciężarówki

Volvo Trucks otrzymało zgodę od szwedzkiego rządu na przeprowadzenie testów nowych technologii przy udziale przemęczonych kierowców i tych, którzy są pod wpływem alkoholu.

Pijani za kierownicą ciężarówki

Rozpoczęcie testów wcześniej nie było możliwe ponieważ do przeprowadzenia tak skomplikowanych badań potrzebne było specjalne rozporządzenie Szwedzkiego Ministerstwa Transportu Drogowego.

Monitorowany program testów Volvo Trucks będzie odbywał się na grupie kierowców zmęczonych i tych, którzy wcześniej spożyją alkohol. Badania posłużą do przetestowania najnowszych technologii opracowanych na potrzeby poprawy bezpieczeństwa drogowego. Testy odbywać się będą na niepublicznych drogach wokół centrum Volvo Trucks w Boras.

“Zabezpieczenie całego procesu testów będzie się odbywało przy rygorystycznych regulacjach. Naszym zamiarem jest efektywne sprawdzenie stanu kierowców podczas prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu oraz środków medycznych” – wyjaśnia Lennart Pilskog, dyrektor Centrum Informacji Publicznej w Volvo Trucks.

Jak mówi dalej Lennart Pilskog: „Przetestowanie nowych technologii jakie udało nam się opracować w ostatnim czasie mają poprawić jakość bezpieczeństwa kierowców, dlatego też chcemy sprawdzić jakie są zależności właśnie między nowymi rozwiązaniami, a prowadzącymi ciężarówki.”

Pierwsze badania zostaną przeprowadzone w połowie 2006 roku. Wezmą w nich udział kierowcy, którzy zostaną poddani różnym scenariuszom sytuacyjnym jakie mogą wystąpić wskutek przemęczenia lub wpływu alkoholu.

Volvo Trucks uczestniczyło także niedawno w spotkaniu zorganizowanym przez Komisję Unii Europejskiej w Brukseli na którym zaprezentowano nowe urządzenia o nazwie „alco-locks”, które działają na zasadzie tradycyjnych alkomatów. Urządzenie wykrywa, po wcześniejszym „dmuchnięciu” zawartość alkoholu w organizmie i ewentualnie blokuje możliwość odpalenia samochodu. Aktualnie na szwedzkich drogach około 5000 autobusów i ciężarówek wyposażonych jest w ten nowy system.

Czytaj także:

Cyfrowy 'tacho-problem' 2005-12-09

Alarm dla kierowców! 2005-12-09

Technologia SCR w autobusach Volvo 2005-10-28


Podobne wiadomości:

Technologia SCR w autobusach Volvo

Technologia SCR w autobusach Volvo

Aktualności 2005-10-28

Cyfrowy 'tacho-problem'

Cyfrowy 'tacho-problem'

Aktualności 2005-12-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.