mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Piłeś i jedziesz? Zobacz, co Ci grozi!

Piłeś i jedziesz? Zobacz, co Ci grozi!

Podczas każdego weekendu w naszym kraju zatrzymywanych jest co najmniej kilkuset nietrzeźwych kierowców, którzy tak naprawdę są tylko ułamkiem wszystkich kierujących na podwójnym gazie. Zobacz, jakie są konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu.

Piłeś i jedziesz? Zobacz, co Ci grozi!
Musimy brać pod uwagę, że praktycznie każda ilość spożytego alkoholu ma wpływ na organizm człowieka. W momencie gdy siedzimy za kółkiem, polegamy na koordynacji wzrokowo - ruchowej, która u każdego człowieka jest inna, ale to właśnie ona odpowiada za nasz czas reakcji na sytuację na drodze. Spożycie niedużej ilości alkoholu skutecznie upośledza nasze zdolności.

Jak podają policyjni eksperci, alkohol nie tylko pogarsza koordynację kierującego, ale przede wszystkim zmniejsza szybkość reakcji. Podczas jazdy nasz samochód pokonuje w każdej sekundzie co najmniej kilka lub kilkanaście metrów. Wystarczy, że wtedy naciśniemy hamulec o sekundę lub dwie za późno i może zdarzyć się tragedia.

Wypoczęty i wyspany kierowca za kółkiem posiada pole widzenia wynoszące nawet 180 stopni. W takim stanie jesteśmy w stanie dostrzec auto jadące po sąsiednim pasie, równolegle do nas. Pole widzenia pijanego kierowcy zawęża się do niepełnego kąta przedniej szyby w samochodzie.

Kolejna sprawa to zaburzony odbiór prędkości i odległości w stosunku do innych uczestników ruchu. Jest to ważne w momencie wyprzedzania lub włączania się do ruchu. Są to manewry, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków.

Co się dzieje z organizmem po spożyciu alkoholu?:

0,1 promila - rozproszona uwaga
0,2 promila - dłuższe spostrzeganie
0,3 promila - drobne zaburzenia równowagi i koordynacji, gorsze spostrzeganie kształtów przedmiotów w oddali, obniżona zdolność dostrzegania ruchomych źródeł światła
0,4 promila - opóźnienie czasu reakcji, zmniejszona sprawność motoryczna, wydłużenie czasu adaptacji oka do ciemności
0,5 promila - zmniejszenie zdolności rozpoznawania sytuacji, pobudliwość, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, pogorszenie ostrości widzenia i oceny odległości
0,6 promila - błędna ocena własnych możliwości, znaczne obniżenie samokontroli i koncentracji, nadmierna pobudliwość
0,8 promila - zdecydowane osłabienie koordynacji mięśniowej i zdolności prowadzenia pojazdu
1-2 promile - zaburzenia koordynacji mięśniowej i równowagi, osłabienie sprawności intelektualnej i pamięci, brawura, opóźnienie czasu reakcji, wahania nastroju (euforia, agresja), wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca
2-3 promile - zaburzenia mowy, wzmożona senność, obniżenie zdolności kontroli własnego zachowania i poruszania się.
3-4 promile - spadek ciśnienia krwi, obniżenie temperatury ciała, osłabienie lub zanik funkcji fizjologicznych, duże prawdopodobieństwo utraty przytomności
powyżej 4 promili – śpiączka, zatrzymanie oddychania i akcji serca


Jazda po alkoholu - kiedy wykroczenie, a kiedy przestępstwo?
Według prawa o ruchu drogowym zabronione jest kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu, a także środka działającego podobnie do alkoholu. Gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, określa się to stanem po użyciu alkoholu. Jest to traktowane jako wykroczenie. Gdy stężenie alkoholu wynosi ponad 0,5 promila jest to stan nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdu w takim stanie jest przestępstwem, które podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności oraz pobawienia wolności do 2 lat.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, którą należy wziąć pod rozwagę, gdy wsiadamy za kółko po spożyciu alkoholu. Nawet, gdy nie przekroczymy dopuszczalnego limitu alkoholu we krwi, możemy mieć problemy. Wiele polis ubezpieczeniowych posiada zapis, że w momencie gdy w naszej krwi znajduje się choćby niewielka ilość alkoholu, ubezpieczyciel umywa ręce od jakiejkolwiek odpowiedzialności. Może się zdarzyć, że nawet niewielka stłuczka "po jednym małym piwku" pociągnie za sobą poważne konsekwencje finansowe.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Finanse i prawo 2016-08-17

Komentuj:

OponyImpolex 2014-10-30

Myślę,że kampanie profilaktyczne mające na celu ostrzeżenie kierowców w kwestii jazdy po alkoholu są jak najbardziej wskazane,szkoda tylko że mentalność pijących kierowców jest tak niska i słaba,właśnie przez to mamy tyle wypadków z przyczyny alkoholu.

zetek22 2014-10-24

Tępić i kary powinny być zaporowe , takie aby się nie opłacało jeździć po pijaku .

Wieszal 2014-10-14

Nie fajna przygoda pijanych kierowców powiniśmy solidarnie tępić, tylko tak się zastanawiam czemu inny rodzina osoby z imprezy wiedząc, że ktoś jest pod wpływem nie reagują.

~gresik 2014-10-09

Ja miałem ostatnio taką 'przygodę' na prostej drodze zjechał mi na czołowe pijany kierowca. Doszło do zderzenia na szczeście prędkości były ok 50km.h. Facet miał 1,9 promila. Pojechał do szpitala połamany mi się na szczęście nic nie stało oprócz kilku siniaków. W tym wypadku wielkość ma znaczenie... jechałem land cruiserem i dzięki temu skończyło się na siniakach a mogło być gorzej ...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.