mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Piłeś wieczorem, nie jedź rano

Piłeś wieczorem, nie jedź rano

Piłeś poprzedniego dnia? Upewnij się, czy aby na pewno na drugi dzień możesz, po zaledwie kilku godzinach snu, wsiąść bez żadnych obaw za kierownicę.

Piłeś wieczorem, nie jedź rano
Niestety problem ten, jak pokazują różne badania, jest nagminny. Aż jeden na trzech kierowców przyznaje się, iż zdarza mu się prowadzić rano samochód, mimo że poprzedniego dnia spożył większe ilości alkoholu. Co gorsza, większość z nas nie zdaje sobie w ogóle sprawy, ile czasu potrzeba, aby wypity alkohol został całkowicie strawiony przez organizm. Na przykład po wypiciu 2 litrów piwa, potrzeba średnio aż 12 godzin, byśmy byli całkowicie trzeźwi.

Najgorsi w swej niewiedzy są młodzi kierowcy, zwłaszcza mężczyźni. Kierowcy w wieku 18-29 lat sądzą, że już po upływie 6 godzin po wypiciu większych ilości alkoholu można spokojnie prowadzić samochód. Nawet jeśli alkomat wskazuje zerowy poziom alkoholu, to nie musi to oznaczać, iż taki kierowca może bez przeszkód kierować autem.

- Poziom koncentracji u takiego kierowcy jest znacznie obniżony. Nawet jeśli jest trzeźwy, jego organizm nie jest dostatecznie zregenerowany, aby prawidłowo funkcjonować w warunkach, jakie wiążą się z prowadzeniem pojazdu. Zmęczenie, senność, a także nieadekwatna ocena własnych umiejętności i postrzegania ryzyka mogą prowadzić do tego, że nawet błahe wydarzenie na drodze może być realnym zagrożeniem – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Kierowca, u którego poziom alkoholu jest dwukrotnie większy od dozwolonego, jest o 30% bardziej narażony na ryzyko spowodowania wypadku niż kierowca trzeźwy. Ci, którzy wsiadają za kierownicę po spożyciu nawet niewielkich ilości alkoholu, często z premedytacją bagatelizują związane z tym niebezpieczeństwo, a wypijany alkohol już po pięciu minutach dociera do układu krwionośnego i może się tam utrzymywać przez następnych kilkanaście godzin.

- Planując jazdę samochodem, powinno się całkowicie zrezygnować z alkoholu już na kilkanaście godzin przed podróżą – dodaje Miłosz Majewski, trener Szkoły Jazdy Renault. - Doskonałym sposobem na zapoznanie się ze skutkami jazdy po spożyciu alkoholu, jest próbna jazda z alkogoglami, które symulują objawy stanu nietrzeźwości, charakteryzujące się niemożnością określenia kierunków, zniekształceniem widzianego obrazu, zmianami w ocenie odległości oraz tzw. podwójnym widzeniem

W ubiegłym roku w Polsce nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami ponad 3,5 tysiąca wypadków, w których zginęło 427 osób, a prawie 5 tysięcy zostało rannych. Dozwolony limit zawartości alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila we krwi lub 0,1 mg w wydychanym powietrzu.

Podobne wiadomości:

Jak substancje psychoaktywne wpływają na kierowcę?

Jak substancje psychoaktywne wpływają na...

Bezpieczna jazda 2016-07-08

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Finanse i prawo 2016-08-17

Komentuj:

~leonid 2009-05-13

a co z tymi co jezdza bez klimatyzacji i radia. oni sa gorsi niz najpijansi kierowcy!

~paweluk 2009-05-08

A co z koncentracją i wypoczęciem ludzi wracających z pracy po nocnej zmianie. Jestem ciekawy czy ktoś robił badania reakcji takiego kierowcy???

~matematyk-amator 2009-05-07

po pięcdziesiątce gorzaly (40%) powinno sie odczekac minimum 3h, tak to mniej wiecej mi wychodzi z obliczeń, oczywiści masa ciala jak piszesz ma tu też sporo na rzeczy, no i takie aspekty jak szybkosc spalania etc

Joasia71 2009-05-07

Apel: PIJESZ - NIE JEDŹ !!!!!! Od siebie: Lubię mocniejsze trunki - dlatego też może ktoś podpowie po ilu godzinach mogę jechać samochodem po przysłowiowej "pięćdziesiątce" czystej (ok.40%) - jest to podobno zależne od wagi ciała ( ważę niemało - 76 kg)

~piłem 2009-05-06

i jadem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.