mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Plasmet - produkcja pełną parą!

Plasmet - produkcja pełną parą!

Początki firmy PLASMET Jan Czechowicz to 1977 rok, powstał wtedy mały zakład ślusarski produkujący wyroby metalowe dla gospodarstwa domowego oraz maszyn rolniczych. Dzisiaj firma, zatrudniająca 117 osób, jest wyspecjalizowanym producentem elementów metalowych m.in. dla takich klientów jak: Volkswagen, Skoda, Fiat. Roczna sprzedaż kształtuje się na poziomie 4 mln EUR.

Plasmet - produkcja pełną parą!

PLASMET nawiązał pierwsze kontakty z przemysłem motoryzacyjnym w 1984 r. z ówczesną Fabryką Samochodów Małolitrażowych Bielsko Biała, a następnie z Fiat Auto Poland. Od tego momentu rozpoczął się dynamiczny rozwój firmy, który trwa aż do chwili obecnej. Jego efektem była decyzja o przeniesieniu w 1993 roku siedziby firmy ze Słupska do Widzina z uwagi na duże możliwości rozwojowe.

Zobacz galerię zdjęć: PLASMET Jan Czechowicz

Obecnie zakład produkcyjny zlokalizowany jest 4 km od Słupska w miejscowości Widzino. Infrastruktura zajmuje powierzchnię 10 tys. m2, w tym obszar zabudowany 2,65 tys. m2. Intensywny rozwój wymusza  dalszą rozbudowę, obecnie w budowie znajduje się 1,2 tys. m2.

Rocznie w zakładzie przerabia się 1600 ton blachy i taśm stalowych, przedstawiając obrazowo - są to około 32 wagony załadowane arkuszami blachy. Proces produkcyjny polega głównie na obróbce blach, rur  i prętów poprzez wykrawanie, tłoczenie, spawanie i zgrzewanie. Detale dostarczane są w stanie gotowym do montażu z pełną obróbką wykańczającą w postaci malowania lub cynkowania. Dzięki temu, iż firma jest w stanie podjąć się produkcji detali o skomplikowanej technologii tłoczenia na prasach zwykłych i postępowych o nacisku od 60 do 315 ton, zyskała uznanie wśród takich klientów jak: Volkswagen, Skoda, Fiat.

W celu utrzymania się w gronie najlepszych firm PLASMET corocznie na inwestycje przeznacza kwotę w wysokości około 6% wartości sprzedaży. W przyszłym roku firma planuje zakup prasy o nacisku 500 T co m.in. pozwoli na rozszerzenie asortymentu produkowanych wyrobów.

PLASMET od początku swego istnienia do chwili obecnej jest firmą rodzinną, w której właściciel Jan Czechowicz posiada 100% udziałów oraz jednocześnie pełni funkcję Dyrektora Zarządzającego firmy. PLASMET jako pierwsza i jedyna w Polsce firma bez obcego kapitału w 2000 roku została nominowana na kwalifikowanego dostawcę elementów metalowych dla całego koncernu Volkswagen. Należy podkreślić również, iż już w 1997 roku PLASMET otrzymał najwyższe noty w ocenie producentów wśród 320 dostawców dla Fiata Auto Poland. Właściciel firmy podkreśla, że "jest to wynik odpowiedniego poziomu świadomości całej załogi, która była odpowiednio szkolona i motywowana".

Odpowiednio udokumentowany poziom jakości pozwala firmie na dostarczanie wyrobów w stanie gotowym bezpośrednio na linie montażowe klientów w systemie "just in time" do takich firm, jak Volkswagen AG, ŠKODA AUTO, FIAT AUTO POLAND, DELFO Polska, SILA Poland, SITECH i CALSONIC.

 "Sprawy jakości są najważniejszym celem dla kierownictwa jak i pozostałych pracowników firmy. Pracownicy są cyklicznie szkoleni w zakresie jakości, również wysokość ich wynagrodzenia jest ściśle uzależniona od jakości i efektywności pracy" - podkreśla Jan Czechowicz, właściciel firmy.

Firma jako jedna z pierwszych w Polsce uzyskała certyfikat jakości zgodnie z wymaganiami norm QS 9000, VDA 6.1, AVSQ 94. W roku 2003 firma PLASMET jako jedyna w regionie pomorskim i jedna z nielicznych w kraju otrzymała najbardziej prestiżowy certyfikat systemu zarządzania jakością ISO / TS - 16949:2002, który jest uznawany przez wszystkie światowe koncerny motoryzacyjne, jest on także warunkiem niezbędnym do nawiązania współpracy handlowej. Audit certyfikujący przeprowadziła firma TÜV Rheinland z Niemiec, ponieważ w Polsce brak jest auditorów tego systemu.  Idąc z duchem czasu w tym samym roku firma uzyskała certyfikat systemu zarządzania środowiskiem ISO-14001:1996.
 
W ostatnim okresie PLASMET uzyskał wiele wyróżnień w swoim regionie. Firma zdobyła m.in. dwie pierwsze nagrody w konkursie Srebrny Niedźwiedź 2004 - Lider Promocji Słupskiej Gospodarki oraz wygrała IX edycję Konkursu o Pomorską Nagrodę Jakości.

Przeczytaj także:

FŁT Kraśnik - Łożyska z klasą  (2005-08-10)

Parktronic Polska  (2005-07-04)

Profesjonalizm w każdym ściegu (2005-09-28)

Śrubex - na zachód i na wschód  (2005-12-16)

Szklany biznes Jaana  (2005-12-29)


 


Podobne wiadomości:

Śrubex - na zachód i na wschód

Śrubex - na zachód i na wschód

Aktualności 2005-12-14

Parktronic Polska

Parktronic Polska

Aktualności 2005-07-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.