mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Po raz pierwszy w Polsce ulgi dla hybryd i aut elektrycznych

Po raz pierwszy w Polsce ulgi dla hybryd i aut elektrycznych

Na zachodzie Europy to częsta praktyka, w Polsce jak dotąd niespotykane rozwiązanie. Różnego rodzaju ulgi i przywileje dla kierowców ekologicznych pojazdów już od września wprowadzą władze Krakowa oraz Szczecina.

Po raz pierwszy w Polsce ulgi dla hybryd i aut elektrycznych
Przejazd bus pasami, zniesienie opłat za miejsca postojowe, wjazd do wybranych stref ograniczonego ruchu – na te przywileje będą mogli liczyć właściciele aut hybrydowych i elektrycznych w Krakowie. To pierwsze miasto w Polsce, które wprowadzi od września 2012 roku system wsparcia dla takich samochodów. To efekt zainicjowanej właśnie kampanii społecznej "Kraków Mobilny", której partnerami są: Urząd Miasta Krakowa, fundacja "Partnerstwo dla Środowiska" oraz Toyota Motor Poland. System podobnych ulg uruchomi także we wrześniu Szczecin.

Szczegółowy wykaz przywilejów obejmujących kierowców aut hybrydowych i elektrycznych na terenie miasta zostanie przedstawiony do momentu ruszenia kampanii i będzie obowiązywał przez 12 miesięcy. W Polsce to ewenement, w krajach Unii Europejskiej – praktyka stosowana od lat. - Do centrum Londynu wjedziemy dziś Priusem bez żadnych opłat, podczas gdy kierowcy klasycznych aut muszą za taki wjazd zapłacić 9 funtów dziennie. Dlatego cieszymy się, iż możemy współtworzyć w Polsce tak unikatową i  pionierską inicjatywę – podkreśla Tsutomu Otsubo, prezes Toyoty Motor Poland.

Ulgi dla aut hybrydowych i elektrycznych są jednym z elementów wspomnianej kampanii społecznej "Kraków Mobilny", która ma inspirować mieszkańców do korzystania z pojazdów ekologicznych, promować transport publiczny oraz rowery. W przyszłości miasto planuje zbudowanie sieci ulicznych stacji ładowania akumulatorów dla tych pojazdów. Liczy także na aktywną pomoc partnerów programu w procesie wdrażania samochodów ekologicznych do służb komunalnych oraz komunikacji miejskiej.

- Od lat priorytetem w działaniach inwestycyjnych Krakowa jest poprawa infrastruktury związanej z transportem i co najważniejsze – transportem przyjaznym dla środowiska – podkreśla prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Podobne wiadomości:

Chińczycy bronią elektrycznych aut

auto motor i sport 0000-00-00

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Komentuj:

laik 2012-11-30

no, za nim w Polsce będą samochody elektryczne no to jeszcze duło będziemy musieli poczekać, oj bardzo długo. bo co za tym idzie będzie musiała byc stworzona siec tzw. akumulatorów w centrum każdego miasta i nie tylko, żeby w razie awarii móc podładować swoje auto

~Mr Wolf 2012-11-29

teraz wiadomo dlaczego tak wielu producentów z segmentu premium rozszerzyło ofertę o hybrydy i elektryczne

~S.K. 2012-07-26

Jak spopularyzują sie auta elektryczne u nas w Polsce to wzrośnie zuzycie energii elektrycznej, to spowoduje szybszy wzrost cen energii, elektrownie wiecej węgla spalą. Jedyny plus jest taki, że może benzyna stanieje

marko1 2012-07-21

Jednym przywileje się zabiera drugim się je daje, chore państwo.

~pawian 2012-07-20

to jest pikuś, ostatnio dowiedziałem sie, że wozami elektro (nie hybrydy) można wjechac do lasu. legalnie. bo nie smrodzą ani nie wydają dzwieku

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.