mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Po raz pierwszy w Polsce ulgi dla hybryd i aut elektrycznych

Po raz pierwszy w Polsce ulgi dla hybryd i aut elektrycznych

Na zachodzie Europy to częsta praktyka, w Polsce jak dotąd niespotykane rozwiązanie. Różnego rodzaju ulgi i przywileje dla kierowców ekologicznych pojazdów już od września wprowadzą władze Krakowa oraz Szczecina.

Po raz pierwszy w Polsce ulgi dla hybryd i aut elektrycznych
Przejazd bus pasami, zniesienie opłat za miejsca postojowe, wjazd do wybranych stref ograniczonego ruchu – na te przywileje będą mogli liczyć właściciele aut hybrydowych i elektrycznych w Krakowie. To pierwsze miasto w Polsce, które wprowadzi od września 2012 roku system wsparcia dla takich samochodów. To efekt zainicjowanej właśnie kampanii społecznej "Kraków Mobilny", której partnerami są: Urząd Miasta Krakowa, fundacja "Partnerstwo dla Środowiska" oraz Toyota Motor Poland. System podobnych ulg uruchomi także we wrześniu Szczecin.

Szczegółowy wykaz przywilejów obejmujących kierowców aut hybrydowych i elektrycznych na terenie miasta zostanie przedstawiony do momentu ruszenia kampanii i będzie obowiązywał przez 12 miesięcy. W Polsce to ewenement, w krajach Unii Europejskiej – praktyka stosowana od lat. - Do centrum Londynu wjedziemy dziś Priusem bez żadnych opłat, podczas gdy kierowcy klasycznych aut muszą za taki wjazd zapłacić 9 funtów dziennie. Dlatego cieszymy się, iż możemy współtworzyć w Polsce tak unikatową i  pionierską inicjatywę – podkreśla Tsutomu Otsubo, prezes Toyoty Motor Poland.

Ulgi dla aut hybrydowych i elektrycznych są jednym z elementów wspomnianej kampanii społecznej "Kraków Mobilny", która ma inspirować mieszkańców do korzystania z pojazdów ekologicznych, promować transport publiczny oraz rowery. W przyszłości miasto planuje zbudowanie sieci ulicznych stacji ładowania akumulatorów dla tych pojazdów. Liczy także na aktywną pomoc partnerów programu w procesie wdrażania samochodów ekologicznych do służb komunalnych oraz komunikacji miejskiej.

- Od lat priorytetem w działaniach inwestycyjnych Krakowa jest poprawa infrastruktury związanej z transportem i co najważniejsze – transportem przyjaznym dla środowiska – podkreśla prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Podobne wiadomości:

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Aktualności 2017-03-13

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą elektryczne

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą...

Aktualności 2017-09-12

Komentuj:

laik 2012-11-30

no, za nim w Polsce będą samochody elektryczne no to jeszcze duło będziemy musieli poczekać, oj bardzo długo. bo co za tym idzie będzie musiała byc stworzona siec tzw. akumulatorów w centrum każdego miasta i nie tylko, żeby w razie awarii móc podładować swoje auto

~Mr Wolf 2012-11-29

teraz wiadomo dlaczego tak wielu producentów z segmentu premium rozszerzyło ofertę o hybrydy i elektryczne

~S.K. 2012-07-26

Jak spopularyzują sie auta elektryczne u nas w Polsce to wzrośnie zuzycie energii elektrycznej, to spowoduje szybszy wzrost cen energii, elektrownie wiecej węgla spalą. Jedyny plus jest taki, że może benzyna stanieje

marko1 2012-07-21

Jednym przywileje się zabiera drugim się je daje, chore państwo.

~pawian 2012-07-20

to jest pikuś, ostatnio dowiedziałem sie, że wozami elektro (nie hybrydy) można wjechac do lasu. legalnie. bo nie smrodzą ani nie wydają dzwieku

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policja dostała nowe laserowe mierniki prędkości
Policja dostała nowe laserowe mierniki prędkości
Policjanci z wydziałów ruchu drogowego w całej Polsce otrzymali pierwszą partię nowych mierników prędkości. W ręce policjantów trafiło 200 egzemplarzy urządzeń LTI 20/20 TruCam, które zastąpią wysłużone Iskry.