mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Początek roku trudny dla motoryzacji

Początek roku trudny dla motoryzacji

Początek 2009 r. jest trudny dla przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. Odzwierciedla się to w wynikach obrotów handlowych z zagranicą.

Początek roku trudny dla motoryzacji
W styczniu bieżącego roku eksport przemysłu motoryzacyjnego Polsce wyniósł 1,02 mld euro. Wyniki styczniowego eksportu zgodnie z oczekiwaniami były zdecydowanie gorsze niż rok wcześniej. Spadek zamówień, wydłużone przestoje noworoczne w zakładach produkcyjnych przełożyły się na ponad 37 proc. spadek. Podobnie niski wyniki zanotowano, nie licząc miesięcy urlopowych, w grudniu 2006 r. (1,05 mld euro).

Podobnie jak w poprzednich miesiącach o wynikach zadecydował eksport na rynki unijne, na które trafiło 91,94 proc. całości. To o 8,55 proc. więcej niż rok wcześniej. O ile o eksporcie na rynki pozostałych krajów Wspólnoty możemy mówić o znaczącym spadku (dynamika 69,11 proc.), to w przypadku eksportu na pozostałe rynki mamy do czynienia z rzeczywistym załamaniem. Na skutek kryzysu na Rosji i Ukrainie, głównych rynkach pozaunijnych, eksport poza UE spadł o ponad 2/3 (dynamika 30,41 proc.).

O wynikach eksportu przemysłu motoryzacyjnego decydują obecnie dwie grupy produktów: samochody osobowe i samochody towarowo-osobowe, części i akcesoria oraz silniki wysokoprężne. Ich łączny udział w eksporcie branży w styczniu br. wyniósł 72,25 proc. Na  początku roku niemal wszystkie, bo 94,24 proc. eksportowanych aut, trafiło na rynki unijne. Największymi odbiorcami były Włochy, drugim rynkiem były Niemcy.

Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport