mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Poduszka dla pieszych

Poduszka dla pieszych

Presja wywierana na producentów samochodowych na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym może przynieść także korzyści pieszym. W przygotowaniu jest pierwszy seryjny samochód z poduszką powietrzną chroniącą pieszych.

Modelem tym będzie najnowszy Jaguar XK, który w wersji coupe zadebiutuje na wrześniowych targach IAA we Frankfurcie, zaś wersja z odkrytym dachem pojawi się na początku przyszłego roku.

Auto będzie seryjnie wyposażone w dwie poduszki powietrzne zamontowane w górnej części maski silnika. W momencie, gdy zainstalowane w masce czujniki wyczują kontakt auta z pieszym, obie poduszki zostaną aktywowane. Cały system, wyprodukowany przez firmę Autoliv, spowoduje podwyższenie maski silnika o 17 cm, co pomoże także w uniknięciu kontaktu z innymi twardymi elementami maski.

Następca modelu XK będzie bazował na koncepcyjnym samochodzie Jaguar Advanced Lightweight Coupe, który pokazany został na tegorocznych targach motoryzacyjnych w Detroit. Identyczne będą koła, zderzaki, tylne światła oraz liczne elementy zewnętrzne karoserii. Na początku auto będzie oferowane z 4,2-litrowym silnikiem V8, później gama silników zostanie powiększona o ośmiocylindrową, 3,5-litrową jednostkę. Wszystkie będą współpracować z sześciostopniową automatyczną przekładnią.

Zobacz więcej o koncepcyjnym Jaguarze


Podobne wiadomości:

Elektryczny Jaguar I-Pace - premiera w Genewie

Elektryczny Jaguar I-Pace - premiera w...

Aktualności 2017-03-03

Jaguar XKSS - wskrzesili legendę

Jaguar XKSS - wskrzesili legendę

Samochody luksusowe 2016-11-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
W połowie sierpnia kierowcy jadący Zakopianką będą mogli skorzystać z nowo wybudowanego węzła drogowego w Poroninie. Marszałek województwa małopolskiego zapewnił, że wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.