mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Poduszka dla pieszych

Poduszka dla pieszych

Presja wywierana na producentów samochodowych na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym może przynieść także korzyści pieszym. W przygotowaniu jest pierwszy seryjny samochód z poduszką powietrzną chroniącą pieszych.

Modelem tym będzie najnowszy Jaguar XK, który w wersji coupe zadebiutuje na wrześniowych targach IAA we Frankfurcie, zaś wersja z odkrytym dachem pojawi się na początku przyszłego roku.

Auto będzie seryjnie wyposażone w dwie poduszki powietrzne zamontowane w górnej części maski silnika. W momencie, gdy zainstalowane w masce czujniki wyczują kontakt auta z pieszym, obie poduszki zostaną aktywowane. Cały system, wyprodukowany przez firmę Autoliv, spowoduje podwyższenie maski silnika o 17 cm, co pomoże także w uniknięciu kontaktu z innymi twardymi elementami maski.

Następca modelu XK będzie bazował na koncepcyjnym samochodzie Jaguar Advanced Lightweight Coupe, który pokazany został na tegorocznych targach motoryzacyjnych w Detroit. Identyczne będą koła, zderzaki, tylne światła oraz liczne elementy zewnętrzne karoserii. Na początku auto będzie oferowane z 4,2-litrowym silnikiem V8, później gama silników zostanie powiększona o ośmiocylindrową, 3,5-litrową jednostkę. Wszystkie będą współpracować z sześciostopniową automatyczną przekładnią.

Zobacz więcej o koncepcyjnym Jaguarze


Podobne wiadomości:

Jaguar E-Pace - materiał na bestseller

Jaguar E-Pace - materiał na bestseller

Premiery 2017-07-14

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Aktualności 2017-04-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A2 rusza na wschód
Autostrada A2 rusza na wschód
GDDKiA podpisała umowy na budowę kolejnego odcinka autostrady A2. Tym razem chodzi o 15-kilometrowy fragment z Warszawy do obwodnicy Mińska Mazowieckiego i na węzeł u zbiegu południowej obwodnicy stolicy, trasy A2 i drogi wylotowej na Lublin.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech